Elli Yıl Sonra Peyami Safa

Elli Yıl Sonra Peyami Safa
Cumhuriyet döneminin en önemli romancı ve gazetecilerinden biri olan Peyami Safa vefatının 50. yılında düzenlenen bir panelle anılacak.

'Elli Yıl Sonra Peyami Safa' başlığı altında gerçekleştirilecek etkinlik İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Müdürlüğü tarafından düzenleniyor.

Ülkemizde en çok okunan romanlardan biri olan 'Dokuzuncu Hariciye Koğuşu'nun da yazarı olan Peyami Safa için düzenlenen açık oturumda, yazarın hayatı, eserleri üslubu ve dönemin edebi hayatı konuşulacak.

14 Mayıs'ta saat 14.00'de Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilecek programa Prof. Dr. Kazım Yetiş, Prof. Dr. Mehmet Tekin, Doç. Dr. Mehmet Narlı Sevinç Çokum ve Beşir Ayvazoğlu konuşmacı olarak katılacaklar.

Server Bedii adıyla farklı bir imzası daha olan Peyami Safa, hayatını kazanmak için yazdığı romanlarında bu adını kullanıyor. Hayatı hastalık, fakirlik ve ölümlerle geçen Peyami Safa için edebiyatın altın çocuğu diyebiliriz. Aslen romancı olan Safa, 42 Yıl boyunca durup dinlenmeden fıkra, makale, öykü, roman, eleştiri gibi birçok türde eserler veriyor. Edebi, düşünsel yazılarında zengin ve renkli bir anlatım tarzını benimserken İstanbul Türkçesini de büyük bir başarıyla kullanıyor.

Romanlarında doğu-batı çatışmasını işleyen romancımız bunların yanı sıra polisiye roman alanında da önemli örnekler veriyor. İlk romanı Sözde Kızlar(1922) ile başladığı romancılık hayatını, toplumsal konuları işleyen, insan psikolojisini irdeleyen romanlarla devam ettiriyor. Gazetecilik hayatına Yirminci Asır'da başlayan Safa, Akşam, Cumhuriyet, Milliyet gibi döneminin ünlü gazetelerinde de yazılar yazıyor.

Sözde Kızlar, Mahşer, Canan, Sabahsız Geceler, Cumbadan Rumbaya, Fatih Harbiye, Attila (tarihi roman), Dokuzuncu Hariciye Koğuşu gibi ünlü romanları vardır. Server Bedi imzasıyla yazdığı ve polisiye türünde olan Cingöz Recai adlı romanı ise filme alınmıştır.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com