Elli yıllık sır

Elli yıllık sır
Marilyn Monroe’yu adım adım izleyen FBI, ABD’li yıldızın ölümüyle ilgili belgeleri sır gibi saklıyor.

Kendi dönemindeki pek çok ünlü yıldız gibi Marilyn Monroe’nun da hayatı, ilişkileri, açıklamaları sadece hayranları tarafından değil, FBI tarafından da yakından takip ediliyordu. “Yabancı karşı casusluk” adı altında Marilyn Monroe’ya dair toplanan veriler, onun hayatını ve ölümüne dair detayları araştıran pek çok kişinin ilgisini çekti.

Monroe’nun ölümünün 50’nci yıldönümü olan 5 ağustos öncesinde, Associated Press haber ajansı, Bilgi Edinme Yasası kapsamında FBI’dan Monroe’ya ait kayıtları talep etti. Ancak AP ’nin dokuz ay süren girişimleri sonuçsuz kaldı. Zira FBI, Monroe hakkında kaydettiği bilgilerin dosyalarına artık sahip olmadığını belirtti. Bu tür durumlarda başvurulan Ulusal Arşiv Dairesi’nden de benzer bir yanıt geldi. AP, FBI’ın Monroe konusundaki sansürcü tavrına karşı itirazda bulundu.

KOMÜNİST BAĞLANTILARI BİLE İNCELENMİŞ

Monroe’daki “star ışığı” ve Komünist Parti saflarına çekilebileceğine dair endişeler, ünlü oyuncunun davranışları ve ilişkilerinin FBI tarafından mercek altına alınmasına yol açtı. Oyun yazarı Arthur Miller’la olan evliliği dahil hakkındaki her şey rapor ediliyordu. FBI, 1955 yılında takibe aldığı Monroe’nun “solcu eğilimleri olup olmadığını ve komünizmle olası bağlantılarını” araştırıyordu. Monroe dosyası ölümünden birkaç ay öncesine kadar tutulmaya devam etti. Dosyada aktrisin Norman Mailer tarafından yazılan biyografisine de göndermelerde bulunuldu. Biyografide, Monroe’nun hükümete bağlı güçler tarafından öldürülmüş olabileceği ihtimali üzerinde duruluyordu.

FBI DOSYALARININ AÇILMASI ŞART

ABD hükümeti efsanevi yıldızın ölümüne ilişkin iki büyük soruşturma yapmıştı. Birincisi, 1962’de ölümünün hemen ertesinde, diğeri ise bundan yirmi yıl sonra Los Angeles savcısının girişimiyle gerçekleştirildi. Resmî kayıtlarda “aşırı dozda uyku hapından kaynaklanan muhtemel bir intihar” olarak gözüken ölüm sebebi araştırılırken, ikinci soruşturmada FBI dosyaları da incelendi. Los Angeles savcısı dosyaların “son derece gizli” olduğunu not düşmüştü. Monroe’ya otopsi yapan doktor ise “Muhtemelen intihar. Ancak FBI dosyalarının tümü açılana kadar tam olarak aydınlatılamaz” dedi. (BRK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com