ELLİ YILLIK SUSUZLUK DİNİYOR!

ELLİ YILLIK SUSUZLUK DİNİYOR!
Eskişehir'de Anadolu Kültürünün ve Anadolu Mimarisinin Vazgeçilmez Unsurlarından Olan Çeşmeler, Odunpazarı Belediyesi Tarafından Yürütülen Çalışmalarla Yeniden Hayat Buluyor

Eskişehir'de Anadolu kültürünün ve Anadolu mimarisinin vazgeçilmez unsurlarından olan çeşmeler, Odunpazarı Belediyesi tarafından yürütülen çalışmalarla yeniden hayat buluyor.
Tam 50 yıldır suyu akmayan Dere Cami Çeşmesi'nin tekrar faaliyete geçmesi hedefiyle, Odunpazarı Belediyesi tarafından restorasyon düzenlemelerine başlandı. Bu kapsamda Alanönü Mahallesi Akoğlan ve Çeşme Sokak kesiminde yer alan, yapıldığı dönemde suyunun şifalı olduğuna ve yaraları iyileştirici bir özelliği olduğuna inanılan ve merhem niyetiyle kullanılan Dere Cami Çeşmesi de restore ediliyor.

Bakımları ihmal edilmesi nedeniyle kullanılamaz hale gelen çeşmelere yeniden hayat kazandırmayı hedeflediklerini ifade eden Belediye Başkanı Burhan Sakallı, ''Odunpazarı bölgesinde bulunan kaynak sulu çeşmeleri yeni mimari anlayışlarla ve uygulamalarla restore ederek, gelecek nesillere bu kültür mirasını devretmek istiyoruz.'' dedi.


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com