Elma tipi obezite dikkat!

Elma tipi obezite dikkat!
Özellikle karın çevresinde yağlanmayla kendisini gösteren ''elma tipi obezite''nin, hastalıklara yakalanma riskini artırdığı açıklandı.

Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hatice Sebila Dökmetaş, obezitenin vücut görünümüyle bağlantılı olarak erkek ve kadın tipi olarak ikiye ayrıldığını ifade etti.
 
Dökmetaş, ''Yağların karın çevresinde toplandığı obeziteye erkek tipi obezite denir. Bir bakıma vücudun üst yarısının obezitesi olan bu duruma, 'elma tipi obezite' (Abdominal yağlanma) denir. Yağların kalça ya da basenlerde toplanmasına ise kadın tipi obezite ya da 'armut tipi obezite' adı verilir'' diye konuştu.
 
Prof. Dr. Dökmetaş, özellikle erkeklerde göbek çevresinde yağlanma şeklinde kendisini gösteren elma tipi obezitenin, armut tipi obeziteye göre daha tehlikeli olduğunu vurguladı.
 
Elma tipi obezitede bel çevresinde oluşan yağlanmanın iç organlara sirayet etmesinin çok ciddi hastalıkların habercisi olduğunu, kanser, diyabet ve kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riskini artırdığını aktaran Dökmetaş, ''Diğer organlara da zarar verir. Yaşam kalitesini çok düşürür'' dedi. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com