Emek Sineması protestosuna sert müdahale!

Emek Sineması protestosuna sert müdahale!
Taksim'de 'Emek Sineması'nın yıkılmasını protesto etmek isteyen sinema severlerin eylemine polis müdahale etti.

Taksim'de düzenlenen Emek Sineması eylemine polis müdahale etti. Polisin eylemde bulunan yurttaşlara oldukça sert biçimde müdahale ettiği, bol miktarda gaz bombası ve tazyikli su kullandığı öğrenildi.

Aralarında sanatçıların da bulunduğu bir grup sinemasever, Emek Sineması için yürüdü. Yürüyüşe katılan oyuncu Tuncel Kurtiz, "İstanbul Film Festivali'nin 32. yılında sinemanın "Emeğini" çalıyorlar" dedi.

Yürüyüşün ardından Emek Sineması'nın bulunduğu sokağa girmek isteyen kitleye polis çok sert müdahale etti.

Emek Sineması'nın bulunduğu tarihi binada yapılan yenileme çalışmalarını protesto eden sinemaseverler, Taksim Meydanı'nda buluştu.

Ellerinde, "Emek Sineması'na sokaktan girilir, kepçe ile girilmez" yazılı pankart taşıyan sinemaseverler, İstiklal Caddesi'nden Emek Sineması'na yürüdü. Eyleme, Cem Davran, Ahmet Mümtaz Taylan, Tuncel Kurtiz, Hazal Kaya, Rıza Kocaoğlu, Can Bonomo ve Yönetmen Costa Gavras da katıldı.

SİNEMANIN 'EMEĞİ' YOK EDİLİYOR

Eylemde konuşan ve İstanbul'un tarihi sinemalarında unutulmaz filmler izlediklerini anlatan oyuncu Tuncel Kurtiz, "İstanbul sinema şehriydi. Emek sinemasını yok etmek İstanbul'da tarihi yok etmektir. Buna inanıyorum. Bu sinemayı yok etmek İstanbul'un sanat hayatına darbe vurmak, balta ile kesmek demektir. Yürüyeceğiz belki bir şey değişmeyecek ama Emek Sineması ayakta durmalı. İstanbul Film Festivali'nin 32. senesini kutluyoruz. Ama 32. senede sinemanın 'Emeği' yok ediliyor" dedi.

TAYLAN: EMEK SİNEMASI İSTANBUL'UN TARİHİNİ TEMSİL EDİYOR

Oyuncu Ahmet Mümtaz Taylan ise, "Atitlla Dorsay'ın darp edildiğini öğrendik. Tepkilerimizi göstereceğiz. Emek sinemasını İstanbul'un tarihini de temsil ediyor. Bunun heba olmasından rahatsızım. Belki yürüyüşün emek sineması için faydası olmayacak ama umarım diğerleri için faydalı olacak" diye konuştu.

Grup, Emek Sineması'nın bulunduğu sokağın önüne geldi ancak polis, göstericilerin sokağa girmesine izin vermedi ve kitleye müdahale etti.

SİNEMASEVERLERE SERT MÜDAHALE

Polisin eylemde bulunan yurttaşlara oldukça sert biçimde müdahale ettiği, bol miktarda gaz bombası ve tazyikli su kullandığı bildiriliyor.

Sinema’nın olduğu sokağa polisin barikat kurması üzerine protestocular barikatın kaldırılmasını istedi.

Polisin olumsuz yanıtı üzerine sinemaya doğru yürümek isteyen gruba polis biber gazı ve tazyikli suyla sert biçimde müdahale etti. Polisin bol miktarda gaz bombası ve tazyikli su kullandığı öğrenildi.  Yapılan mudahale sonrası yönetmen Erden Kıral fenalaşırken, Altyazı dergisinden sinema yazarı  ve İstanbul Film Festivali FIBRESCI jüri üyesi Berke Göl gözaltına alındı. Çok sayıda gözaltının olduğu da gelen bilgiler arasında.  (BCK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com