Emek Sineması The Guardian'da

Emek Sineması The Guardian'da
Dünyaca ünlü İngiliz gazetesi The Guardian, Emek Sineması'nın yıkımına ve buna karşı yapılan protestolara yer verdi.

İngiliz The Guardian gazetesinde Constanze Letsch imzasıyla çıkan haberde 'Türkiye'nin tarihi sinemasının son perdesi' başlığı kullanıldı.Haberden bazı bölümler şöyle: ''Emek, Türkiye'nin en eski ve prestijli salonu. İstanbul'un sembollerinden biri. Kısa süre öncesine kadar şehrin film festivalinin merkezindeydi."

Bu yüzden de Emek Sineması'nı yıkarak, yerine bir alışveriş ve eğlence merkezi yapma planları geniş kitlelerce reddediliyor. İstanbul Flm Festivali sırasında yönetmenler, eleştirmenler ve İstanbullular tutkulu bir protestoda bir araya geldi.

(...) Şiddetli halk protestosuna rağmen bina onu alışveriş ve eğlence merkezine çevirmeyi planlayan özel bir inşaat şirketine kiralandı. Uzun bir dava sürecinin ardından yerel mahkeme müteahhidin planlarına geçen yıl aralık ayında onay verdi. Şirket, Emek Sineması'nı yeni binanın dördüncü katına taşıma planlarını ilan etti ama eleştirenler salonun fiilen yıkılma fikrinden dehşete düşüyor.

(...) Emek Sineması protestoları aynı zamanda kültürel ve tarihi mirası tehlikede olan şehrin kaderine karar verme hakkının da sembolü. Pek çok kişi İstanbul'un rastgele yeniden inşa edilmesiyle ortaya çıkan büyümeden ve çok büyük projelerin bile hiç tartışmaya açılmadan ikamet edenlerin uygulamanın sonuçlarına mecbur kılınmasından rahatsız.

Geçen hafta hükümet 'çılgın proje' adıyla bilinen ve Boğaz'a paralel bir kanal açılmasını içeren bir planı onayladı. Aynı zamanda tarihi mahallelerin tamamı yıkılarak, karlı emlak girişimlerine yer açılıyor.''

(ntvmsnbc)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com