Emekçiler ‘Taksim’de ısrarcı

Emekçiler ‘Taksim’de ısrarcı
1 Mayıs 2014 Komitesi, Taksim'deki kutlamalarla ilgili DİSK Genel Merkezi'nde açıklama yaptı.

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin oluşturduğu 1 Mayıs 2014 Komitesi, Taksim’deki kutlamalarla ilgili DİSK Genel Merkezi’nde açıklama yaptı. Açıklamada, “DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin oluşturduğu 1 Mayıs Komitesi: Akıl dışı hukuk dışı yasağa karşı biz Taksim’deyiz.” denildi. Basın toplantısı Yaşasın 1 Mayıs, 1 Mayıs’ta alanlardayız sloganlarıyla başladı.
İşte açıklamalardan satır başları:
DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin oluşturduğu 1 Mayıs Komitesi: Akıl dışı hukuk dışı yasağa karşı biz Taksim’deyiz.
Yarın 1 Mayıs, tertip komitesi adına 1 Mayıs birlik dayanışma mücadele gününün başta Taksim olmak üzere tüm Türkiye’nin alanlarında işçileri çalışanları emek dostlarının yan yana omuz omuza birlikte kutlayacağı bir gün olması dileğiyle Türkiye işçi sınıfının ve dünya emek hareketinin birlik günü kutlu olsun diyorum
Bugün kutlanacak olan başta Taksim olmak üzere Türkiye’nin tüm alanlarında birlikte yapacağımız bu basın açıklamasındaki görüşlerimizi görüşlerimiz paylaşmak istiyorum
Akıl dışı ve hukuk dışı yasağa karşı biz Taksim’deyiz. Türkiye 20114 1 Mayıs’ında AKP hükümetinin ilan ettiği fiili sıkı yönetim koşullarında giriyorum
60’ın üzerinde kurumun katılacağı 1 Mayıs kutlamaları hükümetin hukuk dışı yasağıyla engellenmek istenmektedir. 2010 2011 ve 2012 de yüzbinler kişinin katılımıyla Taksim alanında gerçekleşen kutlamalar maalesef yasaklanmaktadır. 2010 yılında 1 Mayıs hem bayram hem Taksim Meydanı’nda afişler asan AKP’nin tutumu tutarsızlıktır.
1 Mayıs’ta işçiler çıkarsa kent yaşamı etkilenir demek İstanbul’da yaşayan 15 milyonu cezalandırmak akıl dışıdır. En başında beri hükümeti akla ve hukuka uygun olmaya çağırdık. Aldığımız tek yanıt 21 Nisan’da Taksim’de üzerime gönderilen polis ordusu oldu. Cumhurbaşkanı’ndan randevu istedik, meşgulüm yanıtı aldık.
Şımarıklık ve kabadayılık gibi söylemlerle hedef alındık. Biz bu ülkenin geleceğini emeğe demokrasiye yaşama dair 1977 1 Mayıs’ın hatırasını yaşatmaya çalışıyoruz. Bu süreçte bir hükümet üyesi kanlı 1 Mayıs’ı hatırlattı ve 1 Mayıs bayram olmaktan çıkacak ifadeleri kullandı. Bunu tehdit unsuru olarak kullananları kınıyoruz. Şenlik havasında hazırlıklarımızı sürdürürken, panik ve korkuyu fark ettik.Biz halkımıza güveniyoruz Sizler tek bir kişinin aklına gelenin ağzından çıkanın kanun olamayacağını, geçtiğimiz yılın mayıs ayından itibaren gösterdiniz. Türkiye’nin eski Türkiye olamayacağını iktidara hatırlatmak şart olmuştur. 1 Mayıs’ta tüm yollar Taksim’e çıkacaktır. “Her yer Taksim, her yer direniş, yaşasın 1 Mayıs” diyorum.


SORU-CEVAP
Valiliğin açıklaması
Biz defalar söyledik. 2008 yılında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvurduk. Aynen şöyle bir ifade var: Anayasa’nın 34. maddesi. Herkes önceden izin almaksızın silahsız gösteri ve yürüyüş gösterme hakkında sahiptir.
Ayrıca Anayasa’nın 90. Maddesi var. 2008’de açılan davanın kararında Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kutlamalara yardımcı olması gerekir. Başta Başbakan’ı İçişleri Bakanı’nı ve Sayın Valiyi AİHM kararlarına uymaya çağırıyoruz. Anayasa Mahkemesi başvurunuz reddetti. Bu daha önce de yapılmıştı. Valilik 2008 1 Mayıs’ın yasaklanması için istihbarat gerekçelerini öne sürmüştü. AİHM buna yeterli bulmamıştır. Valilik 2008’de mahkeme kararıyla haksız bulunmuş, aynı gerekçeleri 2014’te öne sürüyor.


METRO METROBÜS ÇALIŞMAYACAK
Geçen yılda İstanbul’da adı belli olmayan bir sıkı yönetim ilan edilmişti. Biz bunlara gerek olmadığını söylemiştik. Sıkı yönetim zaten İstanbul’da 10 gün önce ilan edildi. İstanbul halkına işkence yapmanın doğru olmadığını ifade etmek istiyorum. Arkadaşlarımız buraya geleceklerdir. Geçen yım 3 taksi değiştirerek gelebilmiştim. Şişli’le gelebilecek arkadaşlarımızın seyahat özgürlüğünün kısıtlanmaması gerektiğini düşünüyorum.
Valilik bir heyetin Kazancı Yokuşu’na karanfil bırakabileceğini söyledi?
Arkadaşlarımız 2 gün önce Kazancı Yokuşu’na gidip karanfil bıraktı. 2 gün önce gelemeyen arkadaşlarımızla yan yana omuz omuza 1 Mayıs’ı kutlayacağız. 1 Mayıs’ın adın birlik dayanışma ve mücadele günüdür. Biz tüm katılımcılarla birlikte olmak istiyoruz.
Biz her yıl yaptığımız geleneği bu yılda sürdüreceğiz. Önce çelengimizi 1977 katledilen arkadaşlarımızın adına koyduktan sonra 1 Mayıs Taksim alanından hükümete 1 yıllık sorunlarımızı ve sıkıntılarımızı ifade ettikten sonra şölen havası içinde, orayı gelincik tarlası havasına büründürerek 1 Mayıs’ı şenlik içinde kutlamak istiyoruz.
Valilik bazı grupların çatışmaya hazırladığına ilişkin açıklama yaptı…
Biz garantisini elbette veriyoruz Geçmişte ifade ettik 2010, 2011, 2012’de kimsenin burnu kanamadı. 1976 yılında kimsenin burnu kanamadı. 1977’ye gelince çatılardan faşist katiller tarafından ateş açıldı, katiller bulunamadı adalete teslim edilmedi. Polis devlet müdahale etmezse, 1976’da 2010 2011 2012’de olduğu gibi kimsenin burnu kanamadan kutlama yapılacağını garantisini veririz. Yeter ki polis müdahale etmesin. (SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com