Emekli çok çalışan yok

Emekli çok çalışan yok
Türkiye'de çalışandan çok emekli maaşı alanların yaşadığı il sayısı giderek artıyor. Ege'deki üç il arasında ise en çok emeklinin yaşakadığı İl olarak Kütahya göze çarpıyor. 116 bin çalışanın bulunduğu Kütahya'da 100 bin emekli bulunuyor.

Türkiye'de çalışandan çok emekli maaşı alanların yaşadığı il sayısı giderek artıyor. Ege'deki üç il arasında ise en çok emeklinin yaşakadığı İl olarak Kütahya göze çarpıyor. 116 bin çalışanın bulunduğu Kütahya'da 100 bin emekli bulunuyor.
Türkiye'de çalışandan çok emekli maaşı alanların yaşadığı il sayısı giderek artıyor. Ege'deki üç il arasında ise en çok emeklinin yaşakadığı İl olarak Kütahya göze çarpıyor. 116 bin çalışanın bulunduğu Kütahya'da 100 bin emekli bulunuyor. Afyonkarahisar'da ise 126 bin emekliye karşın sadece 86 bin sigorta ödeyen yaşıyor. Yine bir Ege şehri Uşak'ta ise 81 bin çalışana karşın 56 bin emeklisiyle dikkat çekiyor.
Avrupa'nın en genç nüfusuna sahip olan Türkiye'de devletten emeklilik maaşı alanların sayısı 9 milyonu aşarken, bu rakam 100'den fazla ülkenin nüfusunu geride bıraktı. Sosyal Güvenlik Kurumu emeklilere 1 yıl içinde 60 milyarın üzerinde maaş ödüyor. Artışa göre emekli sayısı 2015 yılına kadar 10 milyonu aşacağı tahmin ediliyor.
Türkiye, nüfusunun yüzde 25'i 15, yüzde 93'ü ise 64 yaşın altında bulunmasına rağmen çalışan nüfus başına düşen emekli sayısında OECD ülkeleri arasında en kötü durumda yer alıyor. Genç nüfusun yüksekliğine karşın Süleyman Demirel'in başbakanlığı döneminde çıkarılan 38-40'lı yaşlarda emeklilik çalışan-emekli dengesini bozdu. Dünyada emekliye maaş ödenebilmesi için her 1 emekliye karşılık 4 çalışanın bulunması normal kabul ediliyor. Türkiye'de 1 emekliye düşen sigortalı çalışan sayısı 1,82 kişide kalıyor. Çalışan-emekli dengesinin gelecekte çok daha fazla bozulmasının önüne geçmek için çıkarılan 65 yaşında emekliliğin 30 yıl sonra etkide bulunacağı kaydediliyor. Kısa ve orta vadede çözüm olarak ise kayıt dışı istihdamın önlenmesi, işsizliğin azaltılması tavsiye ediliyor.
İstanbul çalışanın en fazla yaşadığı iller sıralamasında başta geliyor. Türkiye'nin en kalabalık şehrinde 3 milyon 570 bin 468 işçi üzerinden sigorta yatırılıyor. Bu ilde 1 milyon 783 bin 735 emekli ise aylık alıyor. Memur şehri imajıyla bilinen Ankara'da da 1 milyon 373 bin 887 çalışan bulunuyor. Bunların 849 bini SSK sigortalısıyken 345 bini memur. Başkent'te yaşayan emekli sayısı ise 745 bin 764.
Ege Bölgesi'nin İç Batı Anadolu Bölümünde bulunan Kütahya, Afyonkarahisar ve Uşak'ta da emekli sayısı gider arttığı gözlenirken bu iller arasında en fazla emeklinin bulundu il olarak Kütahya dikkat çekmektedir.Türkiye'de çalışandan çok emekli maaşı alanların yaşadığı il sayısı giderek artıyor. Ege'deki üç il arasında ise en çok emeklinin yaşakadığı İl olarak Kütahya göze çarpıyor. 116 bin çalışanın bulunduğu Kütahya'da 100 bin emekli bulunuyor. Afyonkarahisar'da ise 126 bin emekliye karşın sadece 86 bin sigorta ödeyen yaşıyor. Yine bir Ege şehri Uşak'ta 81 bin çalışana karşın 56 bin emeklisiyle dikkat çekiyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com