Emekli olmadığını öğrenince yıkıldı

Emekli olmadığını öğrenince yıkıldı
Kütahya'nın Simav ilçesine bağlı Yaykın beldesinde yaşayan, 7 aydır emekli maaşı alan şahıs, yanlışlık yapıldığı ve emekli olmadığının bildirilmesi ile şok yaşadı.

Kütahya'nın Simav ilçesine bağlı Yaykın beldesinde yaşayan, 7 aydır emekli maaşı alan şahıs, yanlışlık yapıldığı ve emekli olmadığının bildirilmesi ile şok yaşadı.
Alınan bilgiye göre, Yaykın'da yaşayan Tevfik Gerenkaya (65) isimli vatandaş, mevcut yasalardan yararlanarak 7 ay önce tarım sigortasından emeklilik için Kütahya Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) başvurdu. Gerenkaya'dan emekli olabilmesi için evraklarını tamamlaması ve ardından da hesaba 21 bin 500 TL para yatırılması istendi. 21 bin 500 TL'nin 15'binini bankadan 72 ay vadeli kredi çekerek, 6 bin 500 TL'sini de elindeki inek ve buzağıyı satarak temin eden Gerenkaya, daha sonra evraklarını teslim etti.
Emekli olan şahıs, 7 aydır düzenli bir şekilde bankadan emekli maaşını çekti. Gerenkaya, 26 Mart 2012 tarihinde SGK'dan gelen resmi bir yazı ile yıkıldı. Yazıda, bazı evraklarda yanlışlık yapıldığının fark edildiği, Tevfik Gerenkaya'nın emekliliğinin iptal edildiği belirtildi ve bu güne kadar aldığı maaş tutarının iadesi istendi.
Kalp hastası eşi Fadime ile zor şartlarda yaşam mücadelesi veren Tevfik Gerenkaya, artık emeklilik için üzülmediğini, bankadan çektikleri 15 bin TL'lık krediyi hangi şartlarda ödeyebileceklerinin hesabını yapmaya başladığını söyledi. Tevfik Gerenkaya, "Benim bu parayı ödemem mümkün değil. Ben SGK'nın beni emekli edeceğine güvendiğim için bu krediyi çekmiştim. SGK'nın bana verdiği 530 TL'lık emekli maaşından T.C. Ziraat
Bankası her ay 310 TL'sıni kesiyor, geri kalan miktarını da bana ödüyordu. Bizde bu para ile kalp hastası eşim ile birlikte geçinmeye çalışıyorduk. Ben şimdi ne yapacağımı şaşırdım. SGK, hesabındaki benim adına yatın 15 Bin TL'lık kredimi T.C. Ziraat Bankası'na geri iade etsin" dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com