Emekli Oramiral 'Darbe Günlükleri' İçin Ne Dedi?

Emekli Oramiral 'Darbe Günlükleri' İçin Ne Dedi?
'Benim için sürpriz olmadı'...

İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’nın ‘darbe günlükleri’ soruşturmasında yetkisizlik kararı vermesini değerlendiren eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek, “Karar sizin için sürpriz oldu mu?” sorusuna şu yanıtı verdi: “Niçin sürpriz olsun? Darbe günlükleri diye bir şeyin içinde olmadığımı zaten biliyorum. Bunun aksini düşünmek mümkün mü? Cumhuriyet Savcılığı da tetkik etti, Ergenekon ve var olduğu iddia edilen günlükler arasında bir bağ olmadığı görüldü. Soruşturmanın gizliliği devam ettiği için söyleyecek başka bir şeyim yok.”

Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ergül’ün, Ergenekon ile ‘darbe günlükleri’ arasında bir bağ olmadığına ilişkin yetkisizlik kararından sonra dosya Ankara’ya gönderilirken, dava açılması halinde eski Kara Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Aytaç Yalman, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek ile eski Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İbrahim Fırtına, Anayasa’da yapılan son değişiklik nedeniyle Anayasa Mahkemesi’nde yargılanacak. Yetkisizlik kararında, eski kuvvet komutanlarının Anayasa Mahkemesi’nde yargılanabileceğine dikkat çekilerek, şöyle denildi: “Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın bazı maddelerinde değişiklik yapılması hakkında kanun ile Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 148. maddesinde yapılan değişiklik gereğince şüpheliler Aytaç Yalman, Özden Örnek ve İbrahim Fırtına’nın hukuki konumlarının da değerlendirilip takdir edilmesi sonucuna da ulaşılmıştır.”

Yalman’ın avukatı: Biz öngörüyorduk

Emekli Orgeneral Aytaç Yalman’ın avukatı Tarık Kale de, “Ergenekon davası ile ‘darbe günlükleri’ iddiası arasında bir bağın olamayacağını biz öngörüyorduk. Dosya Ankara Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı’na verilecek. Cumhuriyet Savcısı takipsizlik kararı da verebilir dava da açabilir. Savcının yetkisizlik kararında da belirttiği gibi Anayasa’da yapılan değişiklik nedeniyle Ankara Cumhuriyet Savcılığı da yetkisizlik kararı verebilir ve dosyayı Anayasa Mahkemesi’ne gönderebilir” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com