Emeklinin umudu başka bahara mı kaldı?!.

Emeklinin umudu başka bahara mı kaldı?!.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, en düşük emekli aylıklarına en az 60 lira olmak üzere yüzde 4 oranında zam yapılacağını, buna göre en düşük emekli aylıklarına yıllık 80-91 TL arasında zam geleceğini açıklamıştı. Akis Gazetesi olarak emekli maaşlarına yapı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, en düşük emekli aylıklarına en az 60 lira olmak üzere yüzde 4 oranında zam yapılacağını, buna göre en düşük emekli aylıklarına yıllık 80-91 TL arasında zam geleceğini açıklamıştı. Akis Gazetesi olarak emekli maaşlarına yapılan zam oranını Kütahyalı emeklilere sorduk. Kütahyalı emeklililer yapılan zamdan memnun olmadıklarını özellikle dile getirerek;'Yapılan zam kesinlikle yeterli değil ve zam rakamları kandırmaca olabilir' şeklinde açıklamalarda bulundular.
'YAPILAN ZAM YETERLİ DEĞİL'
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 12 Ekim Salı günü partisinin grup toplantısında emekli maaşlarına yapılan zamma ilişkin bulunduğu açıklamlarda; en düşük emekli aylıklara en az 60 lira olmak üzere yüzde 4 oranında zam yapılacağını, buna göre en düşük emekli aylıklarına yıllık 80-91 TL arasında zam geleceğini, ilk altı ayda enflasyona bakılmadan enflasyonun düşük oranda çıkması durumunda bile yüzde 4 oranındaki artışın geçerli olacağını ifade etmişti.
Akis Gazetesi Muhabiri Mustafa Aksu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan zam rakamlarını Kütahyalı emeklilere sordu. Kütahyalı emekliler yapılan zam oranın yetersiz olduğunu özellikle belirterek, emeklilere yapılan adaletsizliğin ortadan kaldırılmasını istediler.
'EMEKLİ AYNI ZAMANDA İŞSİZ ÇOCUKLARINDA BAKMAK ZORUNDA'
Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Kütahya Şube Başkanı İlhan Bintez, emekli aylıklarına yapılacak zammın, beklentilerinin çok altında kaldığını da ifade ederek, emeklilere yine haksızlık yapıldığını vurguladı. Bintez, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan 2011 yılı emekli zamlarını Akis Gazetesine değerlendirerek, yapılan artışların giderek ağırlaşan yaşam koşulları karşısında yetersiz kaldığını, öncelikli hedefin emeklilerin intibak sorununun çözümü olması gerektiğini vurguladı.
İşçi ve Bağ-Kur emeklileri için 2006`ya kadar ciddi iyileştirmeler yapıldığına dikkati çeken Bintez; 'Ancak ne yazık ki, bu dönemden sonra yeterince koruyucu tedbirler alınamadı. Emeklilerin aylıklarının açlık sınırının üzerine çıkarılması bir türlü sağlanamadı' ifadesini kullandı.
Başbakan Erdoğan`ın açıkladığı rakamlara göre en düşük SSK emeklisinin aylığının Ocak ayında 60 lira artacağını, bu rakamın bin 500 liraya kadar aylık alanlara uygulanacağını belirten Bintez, bin 500 lira üzerinde aylık alanlara ise yüzde 4 oranında artış uygulanacağına işaret etti.
Bintez;'Biz emekli olduk ama emekli maaşıyla sadece kendimizi geçindirmiyoruz. Türkiye'de işsizlik had safhada bu işsizlikten dolayı çoluk çocuğumuzada bakmak zorunda kalıyoruz. Hükümetin bu durumuda düşünmesi gerektiğini düşünüyoruz.' dedi.
'EMEKLİ TÜRKİYE'DE HEP 'GARİP' KALIYOR'
İşçi emeklisi olan Ahmet Özaytaş, emeklilerin Türkiye'de hep gözardı edilediğini savunarak, yapılan yeni zamında emeklinin ihtiyaçlarını karşılamayacağını vurgulayarak;' Yapılan zamlar tabiki çok yetersiz, emekli garip hep ikinci ve üçüncü plana itildi. İşsizliğin artması ile birlikte emekli garip haline geldi çünkü işsizlik arttıkça, emeklinin yükümlülüğü iki kat daha attı. İşsiz kalan evletlerımıza biz bakmak zorunda bırakılıyoruz. Hükümetten rica da bulunuyoruz emekli mağdur edilmesin' dedi.
Yapılan 60 liralık artışla bu 25-30 liralık artışımıza ek olarak yaklaşık 30-35 lira civarında bir ek artış sağlanmış oluyor. Hepimiz biliyoruz ki bu rakam da ancak 1 kilo et fiyatına denk geliyor diyen emekli Musa Durmuş;' Yani zam beklentilerimizin altında kalıyor. Ek olarak verilen bu artışa sevinmekle birlikte, beklentilerimizin çok altında kaldığını da ifade etmek isteriz. Temmuz 2011`de yapılacak zam oranı ise yüzde 4 olarak belirlenmiş. 6 aylık enflasyon oranı bu rakamın altında kalsa bile yapılacak zam yüzde 4 olacak. Bu rakamlara göre en düşük emekli aylığı Ocak 2011`de 719,98 liradan 60 liralık artışla 782.38 liraya yükselecek. Temmuz ayında da yüzde 4 artış eklendiğinde en düşük işçi emeklisi aylığı 813,68 lira olacak.' şeklinde açıklamlarda bulunarak emekli maaşlarına yapılan zammın yetersiz olduğunu dile getirdi.
'AĞIR EKONOMİK ŞARTLAR DÜŞÜNÜLDÜĞÜNDE ZAM ORANLARI ÇOK DÜŞÜK'
Osman Çelik ise daha yeni emekli olduğunu belirterek, 2011 yılında yapılacak artışların giderek ağırlaşan ekonomik baskılar altında rahat bir nefes almamıza yetecek artışlar olarak görülmediğini vurgulayarak, bugün bile 4 kişilik bir ailenin sadece mutfak masrafı anlamına gelen açlık sınırı 846 lira iken, söz konusu artışların bugünü dahi karşılamaya yetmediğini dile getirerek;'Emeklilerin gerçek beklentisinin yıllardır sürüncemede bırakılan intibak sorununun çözülmesi, promosyon beklentisinin karşılanması, TÜFE kayıplarının karşılanması ve sağlıkta katkı payının kaldırılması gerekiyor'dedi.
Suat Birol, emekli maaşlarının kesinlikle yetersiz olduğunu ifade ederek, Türkiye'deki yaşam şartlarının ağır olduğunu, bu yaşam şartları altında emeklilere yapılan zammın yetersizliğini vurgulayarak konuşmasını şöyle sürdürdü:
'Bende emekli bir vtandaşım. Emekli bu sorunlarının çözümünü istiyorum. Ancak her zam söylentilerinden sonra hayal kırıklığı yaşadığımızı belirtmek istiyorum. Önce büyük umutlarla yapılacak zam miktarını bekliyoruz ancak sonra kocaman bir hayal kırıklığı yaşıyoruz. Daha iki gün önce yapılan zam oranlarında yine kocaman bir hayal kırıklığı yaşadık.'
'SÖYLEM İLE VERİLEN GERÇEK ZAM ARASINDA FARK VAR'
İsmail Atilay, çarpıcı açıklamalarda bulunarak;'Söylem ile verilen gerçek zam arasında fark var. Emekliler aylıklarını aldıklarında bunu görecekler. Sanki birinci ve ikinci yarıyıl 60`ar lira zam verilecekmiş gibi. Yok böyle bir şey. Yapılan zam yetersiz. Emeklilere doğruyu söylüyoruz biz emekliler olarak kandırıldığımızı düşünüyoruz. Emekliye yapılan zam oranları rakamların bir kandırmacası olabilir. Emekli aylığını aldığında bunu görecek. Hükümetin emekliyi kandırmaya hakkı yok.'
Yüzde 4 oranında artış yapılacak olan emekli maaşlarının yeterli olmadığını savunan Nezahat Vakıf, konun sadece emekli maaşı olmadığını, emekli vatandaşların yanında işsizlikten dolayalı kalmak zorunda kalan çoluk çocuğunun durmununda düşünülmesi geretiğini dile getirdi.
Türkiye'de emeklinin hak ettği yerde olmadığını savunan Vakıf; “Emekliler radyo ve televizyon başında umutla beklediler, ancak bekledikleri zam olmadı. Emeklilerimiz Başbakanımızdan intibak yasamızın müjdesini bekledi ama yine açlık sınırını geçemedi. Verilen zamların bir bölümü elektrik, tüp, gaz ve şimdi de ekmeğe yapılan zamlarla eridi. Bizim günahımız ne? Bizler çalışırken de emekliyken de vatanına, bayrağına, büyüklerimize saygılı, küçüklerini seven insanlarız. Bizim karnımız aç ama gözü tok insanlarız. Bizlerin umudunu lütfen sömürmeyin.” şeklinde çarpıcı açıklamlarda bulundu.
Bir emeklinin emekli maaşıyla oturduğu evin kirasını bile ödemekte zorlandığını belirten Okşan Orhan;'Sayın Başbakan diyorki 'emeklinin alım gücü çok fazla' ben bu söyleme katılmıyorum eğer emeklininalım gücü çok fazla olmuş olsaydı. Emekliler verilen zammın yetersiz olduğunu belirtmezledi' dedi.
'HANGİ EMEKLİ NE KADAR ALACAK?
Emekli maaşlarına yapılacak zam oranlarının duyurmasının ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, hangi emeklinin ne kadar alacağını belirten yazılı bir açıklama yaptı.Çalışma ve Sosyal Güvenli Bakanı Ömer Dinçer yaptığı yazılı açıklama ile kimin ne kadar zam alacağını içeren tabloyu da vatandaşlarla paylaştı.. Bakanlıktan yapılan açıklama şöyle;
Sosyal Güvenlik Kurumundan gelir ve aylık alan 4/a (SSK) ve 4/b (Bağ-Kur) kapsamındaki emekli, dul ve yetimlere 2011 yılı Ocak ödeme döneminde, emeklilerimizin aylık seviyeleri göz önünde bulundurularak, düşük aylık seviyelerine daha yüksek oranda artış sağlamak üzere 1.500 TL'ye kadar aylık alanlara seyyanen 60 TL ve tutarın üzerinde aylık alanlara da % 4 oranında artış yapılması, 2011 yılı Temmuz ödeme döneminde de %4 oranında aylıkların tekrar artırılması öngörülmektedir. Bu dönemler için belirtilen oranlar, gerek 2010 yılı ikinci altı ayda gerekse 2011 yılı birinci altı ayda gerçekleşecek tüfe oranına bakılmaksızın yukarıda belirtilen %4 oranındaki artışı içermektedir.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com