Emekliye ayrılan paşalar ceza alacak mı

Emekliye ayrılan paşalar ceza alacak mı
Genelkurmay Başkanı ve komutanların emekliliklerini istemesi bazı görüşlere göre disiplin cezası gerektirebilir.

Bugün Gazetesi'nde yer alan haberde Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanların toplu emekliliği disiplin cezası alır mı sorusuna farklı cehpelerden farklı yorumlar yer alıyor.

İşte TSK'daki depremle ilgili farklı yorumlar:

HAYIRLI OLDU
Eski Bakan Hasan Celal Güzel: 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 26. maddesinde toplu istifaların suç olduğu ve haklarında kovuşturma yapılacağı beyan ediliyor. Askeri Disiplin Kanunu 'disiplin tecavüzü' diye bir müessese var. Buna göre toplu halde emekliye ayrılmak disiplin suçudur. Özel hayatları sebebiyle toplu olmayacak şekilde emeklilik isteyebilirler. Ama bunu YAŞ toplantısına 2 gün kala yaparsanız siyaset yapmış olursunuz. İstifa etmesi ya da emekli olması fark etmez. Burada TSK'nın diğer kademelerini de adeta hükümete karşı tavır alma tahriki var. Bu bakımdan da yanlış yapılmıştır. Yine de hayırlı oldu. Her musibetten bir hayır doğar.

HUKUK DEVLETİ İDARESİNE UYMADI
DP eski lideri Süleyman Soylu: Bu, milletin iktidar mücadelesidir. Yüzde 50 oyu alan AK Parti milletin hissiyatına tercüman olmak durumundaydı. Nitekim de öyle oldu. Bugün bunun yanında olmak demokrasinin yanında olmak demektir. Genelkurmay idaresinin yaptığı ne Türk devlet idaresine ne de hukuk devleti idaresine uymaz. Grup şuuru içerisinde hareket etmek devlet ciddiyetiyle bağdaşmaz. Halkın tercihlerini beğenmeyenler Türkiye'yi yeni bir kaos iklimine sokmaya çalıştı ama başaramadı. Bir kriz Türkiye'de bir fırsata dönüştürüldü.

AKTÜTÜN'DE İSTİFA ETSELERDİ
Emekli Cumhuriyet Savcısı Reşat Petek: Yaşananlar asla bir kriz değil. Siyasi otorite 3-4 saat içinde gereğini yaptı. Generallere gelince keşke Dağlıca, Aktütün ya da Silvan saldırısında şehitlerin canlarının korunamadığı için istifa etselerdi. Eminim bu daha onurlu bir istifa olurdu. Genelkurmay Başkanı'nın açıklamasına bakılırsa TSK'nın en tepesindekiler hâlâ askeri vesayetin devam etmesini arzuluyor. Bu bir züldür, utanç verici bir açıklamadır.

GELİŞMİŞ DEMOKRASİ İÇİN ÖNEMLİ BİR ADIM
Emekli Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi: Sonuç olarak hayırlı bir gelişme yaşadık. Silahlı Kuvvetler'in de siyasi iradeye tabi olması gerekiyor. Artık darbeci kadroların TSK'dan zaman içerisinde tasfiye olacağının işareti olarak görmekte fayda var. Vesayet sisteminin bitişinin başlangıcıdır. Gelişmiş demokrasi için de önemli bir adımdır.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com