'Emekliye Çok Bile Verdik'

'Emekliye Çok Bile Verdik'
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, “SSK ve Bağ-Kur emeklisine 2003 ve 2006 zammının uygulanmadığı” yönündeki iddiaları yanıtladı...

Dinçer, 2003 zammının verilmemesi konusunda “Yapılması gereken yüzde 2,6'lık artış yerine SSK emeklilerine 75, Bağ-Kur emeklilerine de 75 veya 100 TL seyyanen artış yapılarak çok daha yüksek bir oranda artış sağlanmıştır” dedi.

Dinçer, verilmediği öne sürülen 2006 zammıyla ilgili ise “Yüzde 3,58 ilave zam yapılması halinde SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zam oranı yüzde 9,9'a çıkacaktır ki bu da kanunda tanınan yetkinin aşılması anlamına gelmektedir ve açıkça hukuka aykırıdır. SGK'nca yapılan işlemler tamamen yasalara uygun olup bir hata veya eksik ödeme söz konusu değildir” dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer “SSK ve Bağ-Kur emeklisine 2003 ve 2006 zammının uygulanmadığı” yönündeki iddiaları yanıtladı. Dinçer 2003 zammının verilmemesi konusunda “Yapılması gereken yüzde 2,6'lık artış yerine SSK emeklilerine 75, Bağ-Kur emeklilerine de 75 veya 100 TL seyyanen artış yapılarak çok daha yüksek bir oranda artış sağlanmıştır” dedi. Dinçer verilmediği öne sürülen 2006 zammıyla ilgili ise “Yüzde 3,58 ilave zam yapılması halinde SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zam oranı yüzde 9,9'a çıkacaktır ki bu da kanunda tanınan yetkinin aşılması anlamına gelmektedir ve açıkça hukuka aykırıdır. SGK'nca yapılan işlemler tamamen yasalara uygun olup bir hata veya eksik ödeme söz konusu değildir” dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer MHP Giresun Milletvekili Murat Özkan'ın basına da yansıyan SSK ve Bağ-Kur emeklisine 2003 ve 2006 yılında verilmesi gereken zamların uygulanmadığına ilişkin soru önergesini yanıtladı. Özkan “SSK ve Bağ-Kur'un 8 milyon emeklisine 2003 ve 2006'da verilmesi gereken yüzde 3,25 ve yüzde 2,25'lik zammın verilmemesi nedeniyle dava açanlar kazanmaya başladı” şeklindeki haberleri hatırlatarak Bakan Dinçer'e “SSK ve Bağ-Kur emeklisine 2003 ve 2006'daki farklar neden ödenmedi?” diye sordu.

“ZAM YERİNE 75 TL SOSYAL DESTEK ÖDEMESİ VERDİK”
Bakan Dinçer ise 30 Aralık 2002 tarihli Bakanlar Kurulu kararına göre 2002 Aralık ayında memurlar ile SSK ve Bağ-Kur emekli aylıklarına yapılan zamdan kaynaklanan farkın telafi edilmesi için gerekli oranın yüzde 2,6 olduğunu belirterek, “Ancak bu oranın çok düşük miktarda kalması nedeniyle; günün ekonomik koşulları ile bütçe dengeleri gözetilerek, 15 Ocak 2003 tarihli Bakanlar Kurulu kararıyla hem 30 Aralık 2002 tarihli Bakanlar Kurulu kararının farkı telafi edecek oranda ilave zam yapılması hükmü yürürlükten kaldırılmış hem de SSK'dan gelir ve aylık almakta olanların 2002/Aralık aylıkları 2003-Ocak ayında 75 TL sosyal destek ödemesi ilave edilerek artırılmıştır” dedi.

“KANUNDA VERİLEN YETKİ AŞILMIŞ OLACAKTI”
Bakanlar Kurulu kararında zam oranları arasındaki fark değil yapılan artış oranından kaynaklanacak farkı giderecek oranda zam verilmesinin öngörüldüğünü ifade eden Bakan Dinçer, “Emekli sandığı iştirakçilerine kümülatif bazda yapılan artış yüzde 35,3 olup aynı dönemde SSK ve Bağ-Kur emekli, dul ve yetimlerine yapılan kümülatif artış oranı ise yüzde 31,9 olarak gerçekleşmiştir” dedi. Yapılan hesaba göre SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yapılan zam ile memur emeklilerine yapılan zam oranları arasındaki farkın yüzde 3,4 olmasına rağmen zam oranlarından kaynaklanan farkı telafi edecek oranın yüzde 2,6 olduğunu kaydeden Bakan Dinçer şunları söyledi:

“Çünkü yüzde 31,9 oranında artırılmış SSK ve Bağ-Kur aylıkları yüzde 2,6 daha artırıldığında kümülatif artış oranı yüzde 35,3'e ulaşmakta ve memur aylıklarına yapılan zamla eşitlenmektedir. Ancak 30 Aralık 2002 tarihli Bakanlar Kurulu kararı gereğince yapılması gereken yüzde 2,6'lık artış yerine buna ilişkin hüküm 15 Ocak 2003 tarihli Bakanlar Kurulu kararı ile yürürlükten kaldırılarak SSK emeklilerine 75, Bağ Kur emeklilerine de 75 veya 100 TL seyyanen artış yapılarak çok daha yüksek oranda bir artış sağlanmıştır. Ayrıca iddia edildiği gibi iki zam oranı arasındaki fark kadar yani yüzde 3,4 oranında SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin aylıklarında artış yapılsaydı o takdirde SSK ve Bağ-Kur emeklilerine 2002 yılında yapılan kümülatif zam oranı ise yüzde 35,3'te kalacaktı. Bu durumda da aradaki fark SSK ve Bağ Kur emeklileri lehine bozulmuş olacak ve kanunda verilen yetki aşılmış olacaktı.”

“HERHANGİ BİR HATA VEYA EKSİK ÖDEME SÖZ KONUSU DEĞİL”
SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin 2006 yılındaki zamlarının da eksik yansıtıldığına ilişkin iddiaları hatırlatan Dinçer, “Memur aylıkları ile SSK ve Bağ-Kur emekli aylıkları arasındaki farkın yüzde 3,58 olduğu ileri sürülmektedir. Ancak memur emeklilerine verildiği iddia edilen yüzde 9,67'lik artışın hesaplanmasında dikkate alınan yüzde 2,02'lik artış, 2006 yılı zammı değil, 1 Ocak 2007 tarihinden geçerli 2007 yılı zammıdır. Dolayısıyla 2006 yılında memur emeklilerine yapılan zam olarak hesaplamada dikkate alınamaz” dedi.

Memur maaşlarında 2007 Ocak ayı itibariyle yapılan artış ile SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yapılan artışın da eşitlendiğini kaydeden Bakan Dinçer “SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yapılan yüzde 5'lik zam, memur emeklilerine 2007 yılı Ocak ayında yapılan iki katsayı artışına ait zammı da içermektedir. SSK ve Bağ Kur emeklilerine Ocak ayında yapılan yüzde 5'lik zammın dışında yüzde 2,03'lük ilave bir zam verilmesi halinde 2007 Ocak ayında memur emeklilerine yüzde 5 zam yapılırken SSK ve Bağ Kur emeklilerine yüzde 7,1 oranında zam yapılmış olacaktır ki bu açıkça yasanın amacına da aykırıdır. Soru önergesinde ileri sürüldüğü gibi yüzde 3,58 ilave zam yapılması halinde SSK ve Bağ Kur emeklilerinin zam oranı yüzde 9,9'a çıkacaktır ki bu da kanunda tanınan yetkinin aşılması anlamına gelmektedir ve açıkça hukuka aykırıdır. Sonuç olarak Sosyal Güvenlik Kurumu'nca yapılan işlemler tamamen yasalara uygun olup herhangi bir hata veya eksik ödeme söz konusu değildir” dedi.(GAZETEPORT)
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com