Emekliye vekil darbesi

Emekliye vekil darbesi
Milletvekili maaşlarını 20 bin liraya çıkaran hükümet emekliyle dalga geçti. Ödenmemiş ikramiyeleri bulunan emekliler, ikramiyelerini, o tarihteki değer üzerinden alacak.

 

Milletvekillerinin maaşını arttıran yasada, Emekli Sandığı'na tabi çalışırken herhangi bir nedenle ayrılmış ve diğer sosyal güvenlik kurumlarına bağlı çalışarak emekli olanların, ödenmemiş olan ikramiyeleri gündeme alındı. Kendi maaşlarına yüzde 100 zam yapan milletvekilleri emekliler için aynı cömertliği göstermedi. Emekli ikramiyeleri o tarihteki rakamlar üzerinden ödenecek.

 Emekli milletvekili maaşlarını yüzde 100 oranında arttıran düzenlemenin eklendiği, “Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Yasa” emeklinin ödenmemiş ikramiyesini vurdu. DİSK/Emekli-Sen Genel Başkanı Veli Beysülen, hükümetin, Emekli Sandığı’na tabi çalışırken herhangi bir nedenle ayrılmış ve diğer sosyal güvenlik kurumlarına bağlı çalışarak emekli olanların, ödenmemiş olan Emekli Sandığı ikramiyelerini o tarihteki değerleri üzerinden ödemeye hazırlandığını söyledi.

Yasanın hazırlanış sürecini anlatan Beysülen, farklı sosyal güvenlik kurumlarında geçen hizmetlerin birleştirilmesi sonucunda yaşlılık aylığı bağlandığı halde, son defa Emekli Sandığı’na bağlı çalışmayanlara, Emekli Sandığı’na bağlı kurumlarda geçen hizmet süreleri için emekli ikramiyeleri ödenmediğini anımsattı. Beysülen, mahkemelerin başvurduğu Anayasa Mahkemesi’nin bir kamu kurumunda Emekli Sandığı’na tabi çalışırken herhangi bir nedenle ayrılıp, başka bir sosyal güvenlik kurumuna tabi işten emekliye ayrılanların, Emekli Sandığı’na tabi çalışmalarına karşılık emekli ikramiyesini alamamalarını anayasaya aykırı bularak iptal ettiğini söyledi. Anayasa Mahkemesi kararının ardından hak sahiplerine ödeme yapılması gerekirken hükümetin anayasaya aykırı olarak yeni bir düzenlemeyle ödeme yapılmasını engellediğini kaydeden Beysülen, bunun üzerine ana muhalefet partisinin yüksek mahkemeye başvurduğunu anımsattı.

Beysülen, Anayasa Mahkemesi’nin hükümetin ödemeleri engelleyen düzenlemesini iptal ettiğine dikkat çekerek, “Anayasa Mahkemesi’nin kararlarına rağmen, hak sahibi emeklilere ödeme yapmamakta direnen iktidar, emeklilerin idari mahkemelerde dava açmaları ve davaların emeklilerin lehine sonuçlanacağının anlaşılması üzerine, şimdi de başka oyunlarla karara uyuyormuş görüntüsü vererek emeklilerin haklarını gasp etmeye çalışıyor” dedi. Hükümetin, TBMM Genel Kurulu’nda önceki gece kabul edilen yasayla ödemeyi öncelikle 15 yıl çalışma koşuluna bağladığına işaret eden Beysülen, oysa Anayasa Mahkemesi’nin Emekli Sandığı’na tabi 1 yıldan fazla hizmeti olan herkese ödeme yapılması gerektiğini karara bağladığını vurguladı. Beysülen, yasaya göre, İş Kanunu’nun 14. maddesine göre iş akdi sona ermemiş olanların, örneğin kendi isteği ile işten ayrılmış olanların bu haktan yararlanamayacaklarını, bunun da anayasanın eşitlik ilkesine aykırı olduğunu söyledi.

(SRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com