Emet Bor İşletmesine işçi alınması

Emet Bor İşletmesine işçi alınması
Hisarcık Belediye Başkanı Emet Bor İşletmesine işçi alımlarında Hisarcık'tan az sayıda işçi alındığını savunarak, ''Emet'in nüfusu iki katımız ancak alınan işçi sayısı bizim 6?7 katımız'' dedi.

Hisarcık Belediye Başkanı Emet Bor İşletmesine işçi alımlarında Hisarcık'tan az sayıda işçi alındığını savunarak, ''Emet'in nüfusu iki katımız ancak alınan işçi sayısı bizim 6?7 katımız'' dedi.
Akbaş, gazetecilere yaptığı açıklamada, Emet ve Hisarcık ilçeleri arasında işçi alımı dolayısıyla gerilim yaşandığını söyledi.
İşletmede istihdam edilecek 108 işçi için Emet'ten müracaat eden 67 kişiden 64'ünün, Hisarcık'tan başvuran 24 kişiden ise 8'inin işe alındığını ifade eden Akbaş, şöyle konuştu:
''Etibor'un işlediği kolemanit cevherinin yüzde 70'i Hisarcık açık işletmesinden çıkarılarak Emet Bor işletmesinde işlenmektedir. Hisarcık açık işletmesinde çalışan işçilerin büyük çoğunluğu ilçe dışındandır. Bizim ilçenin işsiz gençleri işe giremezken, Kütahya merkez ve çevre ilçelerden adamını bulan gelip burada işe girdi. Benim zavallı işsiz gençlerim ise bu duruma bakakaldı. Bu nasıl bir uygulamadır? Şu anda Emet Bor İşletmesinde taşeronda çalışan 360 kişiden 320'si Emet ve çevresinden, sadece 40'ı Hisarcık'tan. Emet'in nüfusu iki katımız ancak alınan işçi sayısı bizim 6?7 katımız. Bunu halka nasıl anlatalım?
Borun asıl külfetini çeken bizim bölgemizden işçi almayacaklarsa buradaki işletmeyi kapatsınlar daha iyi. Hiç olmazsa arseniğin insanımızı ve çevremizi zehirlemesinden kurtulmuş oluruz. Hisarcık'taki açık işletme ve konsantratör tesisleri Karşıyaka Mahallesi'ndeki evlerimizin dibine kadar geldi. Buradaki ev sahipleri atılan dinamitler yüzünden büyük korku yaşıyor. Yer yer evlerin duvarları çatlamış durumda. Ayrıca sulamada kullandığımız Kocaçay'ın suyuna karışan arsenik ve rüzgarla gelen bor tozları yüzünden sebze ve meyvelerimiz kuruyor. İlçemizde kanser vakaları arttı. Maden sahasında bulunan halkımızın yüzlerce dönüm arazisi ve ağaçlar dökülen maden pasalarının altında kayboldu. İşletme ancak bu arazilerin yüzde 10'una istimlak parası ödedi. Halkımız, arazilerine maden pasası dökülmesine bu zamana kadar ses çıkarmadı. Bu tesisler ülke ekonomisine büyük katkı verdiği için bizler bugüne kadar bu külfete katlandık. Halkımızın ekmeği için bor işletmesine bel bağlaması kadar doğal bir şey olamaz. Şu anda ilçemizde yemeğine yağ katamayan yüzlerce aile var. Bu aileler utançlarından Sosyal Yardımlaşma Vakfına gidip yardım isteyemiyorlar.
Bizim Emet'le ayrımız gayrimiz yok, aynı kaderi paylaşıyoruz. Aramızda 10 kilometrelik bir mesafe var. Emet'tekiler de bizim dostumuz kardeşimiz. Daha öncede Milletvekillerinin Kütahya için bir çivi dahi çakmadıklarını ve kendilerine bile faydalarının olmadığını söylemiştim. Onlara buradan teşekkür ediyorum. Demek ki Kütahya Milletvekillerimizin de yapabildikleri bizim bilmediğimiz işler varmış. AK Parti ve Etibor İşletme Müdürlüğü Hisarcık'ı yok sayarak Kütahya ve diğer ilçelerden kişileri işe aldı. Halkımız bu duruma çok tepkili, adeta patlamaya hazır bomba gibi. Artık bu düzene bir son vermenin zamanının geldiğini düşünüyorum. Bu haksız uygulamanın bir an önce önüne geçilmesi lazım. Bu günden itibaren bizde belediye olarak kendi çapımızda, sonuçlara bağlı olarak elimizden geleni yapacağız.''

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com