Emet ve Hisarcık'ta ekonomik kriz kapıda

Emet ve Hisarcık'ta ekonomik kriz kapıda
Emet'in tek devlet tesisi olan Eti Maden İşletmelerinin çeşitli işlerde çalışması için hizmet alımı yapmış olduğu bir firmanın 11 Ekim 2013 yılından buyana işçilerine maaş ödemesi yapmadığı öğrenildi.
Ercan Kolku | Emet

Emet ve Hisarcık ilçelerinde , işletmeye ait olan tesislerde çalışan yaklaşık 300 kişi , 11 Ekim tarihinden bu yana kira ve borç ödemelerini yapmadığı için aile olarak çok zor durumda olduğu öğrenildi.
 
Ailelerini geçindirmek için, asgari ücret ile alın teri döken İşçiler, işletmelere kadrolu işçi alımında, ilçe halkının iş sahibi olması için büyük mücadele veren yetkililerden , emeklerinin hakkının alınmasında da mücadele verilmesini istiyor.
 
İşçiler adına basın açıklaması yapan, taşeron işçisi Rıza Çakır, 2 yıldan beri maaşlarını düzenli alamadıklarını, geçtiğimiz Ekim ayında kurban bayramında bile maaşlarının bayramda ellerine geçmediğini, bayramdan sonra ancak alabildiklerini söyledi. Özellikle son dönemde, Kasım ayına ait maaşlarını Aralık ayının 15 ine kadar almaları gerekirken, bugün itibariyle alamadıklarını söyledi. Rıza Çakır açıklamasında, böyle bir maaş gecikmesinin geçmiş yıllarda yaşandığını duymadıklarını, ilk kez bu dönem böyle bir sıkıntı yaşandığına tanık olduklarını söyledi. Çakır ayrıca, mevcut almaları gereken maaşlarının ne zaman alacaklarına dair herhangi bir yetkiliden açıklama da yapılmadığını sözlerine ekledi.
 
Çakır açıklamasının devamında, şu anda yüzlerce asgari ücretli dar gelirli arkadaşlarının, piyasaya olan borçlarını, elektrik, su, kira, kredi gibi ödemelerini yapamadıklarını bazı arkadaşlarının, icralık olma durumuna geldiklerini söyledi. 
 
Çakır son olarak, taşeron işçilerinin oldukça gergin olduklarını bu sorunun, yetkililer ve sorumlular tarafından acilen çözülmesi gerektiğini aksi takdirde, sıkıntılar doğabileceğini sözlerine ekledi. (SBK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com