Emet'e ikinci borik asit fabrikası

Emet'e ikinci borik asit fabrikası
Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğünce, Kütahya'nın Emet ilçesinde ikinci borik asit fabrikasının kurulacağı bildirildi.

Emet Eti Bor İşletmesi Müdürlüğü yetkililerinden aldığı bilgiye göre, Türkiye'de bor rezervinin yüzde 70'inin bulunduğu bilinen Emet'teki ilk borik asit fabrikası, 110 milyon dolar harcanarak 2002 yılında kurulmuş ve açılışı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılmıştı.
Faaliyete başladığı yıl kapasitesinin yüzde 110'u oranında üretim yapılan fabrikada her yıl kapasitenin üzerinde borik asit üretiliyor.
Yıllık kapasitesi 100 bin ton olan fabrikada geçen yıl kapasitenin yüzde 22 üzerine çıkılarak, 122 bin ton borik asit üretimi gerçekleştirildi. Burada üretilen borik asit, ABD, Çin, Rusya, Japonya, Avrupa Birliği ve bazı Afrika ülkelerine ihraç ediliyor.
 Kuruluşundan bu yana yurt içi ve yurt dışından talepleri karşılayamadığı için Emet'e yeni borik asit fabrikası kurulması planlandı ve ihale düzenlendi. İhaleyi kazanan Şentürkler firmasının yapımını üstlendiği fabrikanın inşasına bu ay sonunda başlanması planlanıyor.
Yıllık üretim kapasitesi 100 bin ton olacak ikinci fabrika, faaliyette olan birinci tesisin yanındaki alanda yaklaşık 40 milyon dolar harcanarak yapılacak. Burada da yaklaşık 150 kişi istihdam edilecek.
Sadece öğütme ve kurutma fırınları bulunacak ikinci fabrikada, ilkindeki gibi büro, sosyal tesisler ve atık barajı gibi bölümler bulunmamasından dolayı maliyetin daha az olacağı belirtildi.
Bazı makine ve malzemeleri getirilen fabrikada üretime 2010 yılında başlanması hedefleniyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com