Emet'in Umutlu köyünde heyelan

Emet'in Umutlu köyünde heyelan
Kütahya’nın Emet ilçesine bağlı Umutlu köyünde, kar suların erimesiyle meydana gelen heyelanda 8 ev ve çok sayıda ahır kullanılamaz hale geldi.

Kütahya’nın Emet ilçesine bağlı Umutlu köyünde, kar suların erimesiyle meydana gelen heyelanda 8 ev ve çok sayıda ahır kullanılamaz hale geldi.
İlçeye 20 kilometre mesafede bulunan 110 haneli köyün muhtarı Eyüp Onay, 8 ev ve birçok ahır kullanılamaz hale gelirken 17 eve yetkililer tarafından 'oturulamaz' raporu verildiğini ifade etti. Evleri hasar gören aileler, durumu yetkililere iletmelerine rağmen tedbir alınmamasına tepki gösterdi. Evleri hasar gören vatandaşlar, yakınlarının yanında kalıyor.
Köy sakinleri, "Bu evlerin yıkılmayacağı garantisini afet kurumu nereden biliyor? Geceleri uyuyamıyoruz. Büyük bir felaket yaşanmadan köyümüzün başka yere taşınmasını istiyoruz. Köyümüz her geçen gün biraz daha kayıyor. Yağmur yağmaması için her gece dua ediyoruz" dediler.
Köy muhtarı Eyüp Onay, "Bilindiği gibi köyümüzde 12 Mart 2012 günü hafif şiddette deprem meydana gelmişti. Depremden 2 saat sonra su şebekemiz patladı, istinat duvarlarımız yıkıldı. Şu anda 8 haneyi boşalttık. 17 evde de büyük hasar var. İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü'ne yazı yazdık, gelip incelediler. 'Heyelan olan bölge başka bir bölgeye taşınmalıdır' diye rapor verdiler. 'Hasar gören yollar kapatılmalı' dediler. Gece yangın olsa buraya araçlar nasıl girecek? Köyün içine araç giremiyor, yollarımız çöktü, gün geçtikçe kayıyor. Burada 1963 ve 1970 yıllarında da heyelan olmuş, 1970 yılındaki rapora göre alan yasaklı bölge ilan edilmeli, köy başka yere taşınmalı. Ancak o zaman 17 kişiye başka bölgede ev verilmiş, göç etmişler, diğer köy halkı burada kalmış. Çok zor durumdayız. Büyük bir felaket olmadan bizi buradan kurtarın. Yetkililere sesleniyorum: Köy her dakika kayıyor" diye konuştu.
Heyelanda evi hasar gören İsmail Hakkı Küçük, "Biz hepimiz hayvancılıkla geçiniyoruz, yetkililer lütfen bize yeni bir yer göstersin. Dayanacak gücümüz kalmadı. Korkarak oturuyoruz, sabah olmuyor, uyku uyuyamaz olduk. Geçen yıl yapılan beton bina bile göçtü. Bugün iki bina daha hasar gördü. Başkalarının evinde yaşıyoruz. Yollarımız kapalı, hasta olsak nasıl çıkacağız evimizden? Çok acil yardım bekliyoruz" şeklinde konuştu.
Recep Gülmez isimli köy sakini ise, "Çeşmelerimizden akan su çok yüksek derecede arttı. Adeta fışkırıyor. Köyün altı komple su. Her yer balçık oldu, su yukarıya çıkıyor, toprak kabul etmiyor. Yolda bile yürüyemez olduk. Bize sahip çıkan AK Parti Emet İlçe Başkanı Mehmet Ali Yerem’den Allah razı olsun. Biz sahip çıkan ilgilenen tek o. Yetkililerin bir an önce köyümüze gelip inceleme yapmasını istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com