Emet'te Antep fıstığı'nın rekoltesi artırılıyor

Emet'te Antep fıstığı'nın rekoltesi artırılıyor
Kütahya’nın Emet ilçesinde, Antep Fıstığı’nın üretiminin artırılması için konferans tertiplendi.

Kütahya’nın Emet ilçesinde, Antep Fıstığı’nın üretiminin artırılması için konferans tertiplendi.
Emet ilçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Emet İlçe Ziraat Odası'nın ortaklaşa düzenlediği konferansa konuşmacı olarak, Gaziantep Fıstık Yetiştiricileri Araştırma Enstitüsü'nden uzman Mehmet Uzun katıldı.
Uzman Mehmet Uzun, ’Gaziantep de ürünümüzün adı Yeşil altındır.Baklava,dondurma ve çikolata sanayinde kullanılmaktadır.İç fıstık olarak kilosu 40 lira,kabuklu ise 12 liradan satılmaktadır.Düz ovada daha iyi verim vermekte olup yeni fidanlar 3 yılda ürün verir hale gelmektedir" dedi.
Emet ilçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Çağlar Sarı ise, "Emet ilçesinde uzun bir zamandır Antep fıstığı yetiştirilmektedir. Bölgemizde yaklaşık 250 aile Antep fıstığı yetiştirmektedir. Yağcık köyümüzde 1970 li yıllardan bu yana Antepfıstığı yetiştiriciliği yapılmaktadır. Yaklaşık 20 üretici antepfıstığı yetiştiriciliği ile uğraşmaktadır. Yağcık Köyü’nde antepfıstığı kendiliğinden yetişebilen çitlenbik (melengiç) ağacı aşılanarak yada tohumdan çöğür yetiştirilip aşılanarak çoğaltılmaktadır. Yağcık Köyü’nün Çiftçi Kayıt Sisteminde kayıtlı olan tarım arazisi toplamda 1.150 dekar olup, köyde kapama meyve bahçesi birkaç tane olup çoğunluğu değişik yerlerde dağınık toplam 250 dekar civarında Antep fıstığı bulunmaktadır. 2010 ürün satışı yaklaşık 1,5 tondur. Antepfıstığı periyotisite gösterdiğinden ve iklim koşullarından da çok etkilendiğinden dolayı her yıl aynı verimi vermemektedir" diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com