Emet'teki mağaralar hala gizemini koruyor

Emet'teki mağaralar hala gizemini koruyor
Emet ilçesinde bulunan ve hala gizemini koruyan onlarca mağarayla ilgili araştırma yapılarak bunların turizme kazandırılması istendi.

Emet ilçesinde bulunan ve hala gizemini koruyan onlarca mağarayla ilgili araştırma yapılarak bunların turizme kazandırılması istendi.
Eğrigöz belde Belediye Başkanı Mehmet Alkan, beldedeki tarihi kalenin Osmanlı döneminde hapishane olarak kullanıldığını söyledi.
Bu kalenin Eflak Boğdan bölgesinde insanları kazığa oturtup öldüren ve Kazıklı Voyvoda diye bilinen diktatörün de bu kalede uzun süre esir tutulduğunu ifade eden Alkan, kalenin ve çevresindeki onlarca mağaranın sırrının çözülemediğini anlattı.
Alkan, mağaraların girişlerinde sarkıt ve dikitler bulunduğuna işaret ederek, şöyle dedi:
''Eğrigöz beldesinin tarihi, bir yerleşim yeri olarak çok eski dönemlere kadar uzanmaktadır. Bugün hala beldemiz içindeki Eğrigöz Kalesinin geçmişini bizler bilsek de tarihçilerin araştırmaları ile daha iyi tanıtılacağını düşünüyoruz. Ayrıca bölgemizdeki kalenin vahşi arazisinin civarında onlarca mağaralar mevcuttur. Bunlar hala gizemliliğini korumaktadır. Bazı mağaraların girişlerinde binlerce yıllık olduğunu tahmin ettiğimiz sarkık ve dikitler mevcuttur. Bunlardan biri de Dereli Mahallesi yakınlarında halk arasında 40 katlı olduğu rivayet edilen mağaradır. Bu mağaranın ilk iki katı görülür ve gezilir, daha sonrası ise taşlarla doldurulmuş durumdadır. Yetkililerin bir an önce beldemiz bölgesinde gerekli araştırmaları yapması ve tarihi eserleri yer yüzüne çıkarmasını istiyoruz.''

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com