Emniyet gazetecilerden ne saklıyor?

Emniyet gazetecilerden ne saklıyor?
Gazetecilerin emniyet binalarından çıkarılmasının ardından ikinci yasak geldi.

Basın mensuplarının bilgi edinme kapsamındaki başvuruları valinin onaylaması gerektiği belirtildi. "Gazetecilerle görüşmeyin" denildi.

Türkiye'yi sarsan yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasının ardından Emniyet Genel Müdürlüğü 22 Aralık'ta gazetecilerin emniyet binalarına girişini yasakladı. Basın odaları kapatılarak gazeteciler emniyet binalarından tahliye edildi. Bu gelişme üzerine Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, anti demokratik yasağı 25 Aralık'ta yargıya taşıdı.

Davaya bakan İstanbul 4. İdare Mahkemesi 31 Aralık'ta, yürütmenin durdurulmasına karar verdi. Ancak mahkeme kararı ilginç bir şekilde emniyet tarafından uygulanmadı ve kapatılıp büro yapılan basın odaları tekrar açılmadı.

Yürütmenin durdurulması kararından bir gün önce emniyet ikinci yasak hamlesini yaptı. Emniyet Genel Müdürü Mehmet Kılıçlar, 31 Aralık 2013'te tüm teşkilata, 'Basın ve Halkla İlişkiler Birimleri' konulu bir emir gönderdi. Kılıçlar, "Gazetecilerle görüşmeyin ve bilgi vermeyin" dedi. Yasağa gerekçe olarak, "Kurallara aykırı kişisel ilişkiler kurulması ile gizlilik arz eden hususların basına sızdırılması" gösterildi.

ÖNCE ONAY SONRA CEVAP

Kılıçlar, basınla kurulan her türlü iletişimin basın ve halkla ilişkiler müdürlükleri ve büro amirlikleri aracılığıyla yürütüldüğünü söyledi. Kılıçlar'ın talimatında şu ifadeler kullanıldı: "Son dönemde kurallara aykırı şekilde basınla kişisel ilişkilerin kurulduğu, özellikle gizlilik arz eden hususlara ilişkin bazı bilgilerin basına yansıdığı görülmektedir. Basın mensuplarının Bilgi Edinme Hakkı ve Dilekçe Kanunu kapsamında müracaatta bulunduğu ve birimler tarafından bu tür taleplere mevzuata aykırı biçimde cevap verildiği müşahede edilmektedir. Basın mensuplarından gelen yazılı ve sözlü bilgi talepler, Basın ve Halkla İlişkiler birimlerine yönlendirilecektir. Bu talepler, ilgili mevzuat doğrultusunda merkezde Emniyet Genel Müdürü, illerde ile Vali veya görevlendirdiği yetkiliden alınacak onay sonrasında İl Emniyet Müdürü'nün bilgisi dahilinde cevaplandırılacaktır."

EGM'YE GİRİŞ YASAK

Yeni atanan daire başkanlarına 'hayırlı olsun' demek için Emniyet Genel Müdürlüğü'ne giden gazeteciler binaya alınmadı. Polisler, "Bize bu şekilde talimat verildi" deyip mahkeme kararını uygulamadı. EGM'deki daire başkanları ile il emniyet müdürlerine, "Gazetecileri kabul etmeyin ve görüşmeyin" emri verildiği öne sürüldü. Bu yasağın kalıcı olduğu yönünde iddialar ortaya atıldı.(MUE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Fox TV’ye çirkin saldırı14 Ocak 2015 Çarşamba 12:55
 • Yandaş medya açık açık hedef gösterdi14 Ocak 2015 Çarşamba 12:45
 • Havuz yazarı konferanstan kovuldu13 Ocak 2015 Salı 13:24
 • Economist: Türk medyası için zor zamanlar09 Ocak 2015 Cuma 11:04
 • “AKP basını bitirdi“09 Ocak 2015 Cuma 10:26
 • "Bu ayıp, bu kan asla temizlenemeyecek"08 Ocak 2015 Perşembe 16:50
 • Atilla Taş'tan olay yaratan 'Yüce Divan' tweeti!06 Ocak 2015 Salı 11:11
 • Hülya Avşar'dan Sözcü'ye dava!25 Aralık 2014 Perşembe 10:49
 • Milliyet'te deprem, hangi isimlerin görevine son verildi?17 Aralık 2014 Çarşamba 11:27
 • Abdülkadir Selvi'nin kafası karıştı15 Aralık 2014 Pazartesi 10:54
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com