"Emniyet Kemeri Hayat Kurtarır"

"Emniyet Kemeri Hayat Kurtarır"
01-09 Mayıs 2010 tarihleri arasında Türkiye'de kutlanmaya başlanan Karayolları Trafik Haftası Kütahya'da da çeşitli etkinliklerle kutlanmaya başlandı. Etkinlikler kapsamında Vali Şükrü Kocatepe'ye yapılan nezaket ziyaretinde Emniyet Kemerinin Keyf

01-09 Mayıs 2010 tarihleri arasında Türkiye'de kutlanmaya başlanan Karayolları Trafik Haftası Kütahya'da da çeşitli etkinliklerle kutlanmaya başlandı. Etkinlikler kapsamında Vali Şükrü Kocatepe'ye yapılan nezaket ziyaretinde Emniyet Kemerinin Keyfi bir uygulama olmadığını ifade eden Kocatepe, çocukların anne ve babalarını uyarmalarını istedi.
Trafik güvenliğinin sağlanabilmesi ve devam ettirilebilmesi amacıyla Türkiye'de her yıl kutlanmakta olan “ Karayolları Trafik Haftası” nedeniyle düzenleme kurulu başkanı Vali Yardımcısı Mustafa Haluk Saygı başkanlığında Belediye Başkan Yardımcısı Halil Toklu, İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Şube Müdürlüğü personeli ve okul geçit görevlileri Kütahya Valisi Şükrü Kocatepe'ye nezaket ziyaretinde bulundular. Öğrencilerden Kütahya'daki trafik ve sürücüler hakkında genel bilgiler alan Vali Kocatepe emniyet kemerinin Keyfi bir uygulama olmadığını açıklayarak çocukların anne ve babalarını bu konuda uyarmalarını istedi.
Özellikle Trafik Haftasında vatandaşımızı bilinçlendirmede görev aldıkları için teşekkür eden Vali Şükrü Kocatepe; “Trafik kurallarına uymamak önemli bir sorun. Bir örnek vermek gerekirse, bir tır şoförü Edirne- Kapıkule sınır kapısına kadar Avrupa sınırlarında seyahat ederken tüm kurallara uyuyor. Ama Kapıkuleden ülkemize girdiğinde sonradan sonraya tam bir trafik canavarı haline geliyor. Kırmızı ışık ihlalleri, hatalı araç sollama gibi her türlü hataları yapıyor. İnsanlarımız böyle davranış sorumsuzluğu içinde. Trafik kurallarına uymamaktan maddi hasarlı ve ölümlü kazalar meydana geliyor. İnsanların yaralanmasına ve maddi olarak Ülkemizin milli servetinin kaybolmasına neden olan kazalarda bu nedenle meydana geliyor. Dolayısıyla trafikteki sorunlarımız bu nedenle büyük oluyor. Yollar ne kadar düzgün olursa olsun, geniş olursa olsun sürücülerimiz dikkatli değilse kazalar daha da çoğalıyor. Biz birçok yollarda bunu yaşıyoruz. Bozuk yollarda araç sürücüleri yavaş gittikleri için kazalar daha az oluyor. Yol standardı yükseldikçe sürat eğilimi daha da artıyor. Bu nedenle de dikkatsizlik ve tedbirsizlik çok oluyor” dedi.
Trafik kazalarını önlemenin temel kuralının kurallara uymak olduğunu açıklayan Vali Kocatepe; “Her insanımız trafik kurallarının kendi güvenliği için konulduğu ve bu bilinçte olursa trafik kazaları olmaz. Her yıl trafik kazalarından 5 bin civarında insanımızı maalesef kaybediyoruz. Hiçbir savaşta bu kadar kayıp olmuyor, hiçbir ülke trafik kazasında bu kadar kayıp vermiyor. Dolayısıyla trafik sorunu ülkemizin huzur ve güvenini, insanın can güvenliğini etkileyen çok önemli bir sorun haline geldi. Yıllardan beri böyle, giderek bunun azalması için yollarımızın genişletilmesi, bölünmüş yollar yapılmasının yanında insanımızın da mutlaka trafik kurallarına uyma konusunda bilinçlenmesi gerekir. Bunu da sizler ve öğretmenlerimiz sağlayacak, eğitimle bunu vermemiz gerekiyor. Mutlaka bu alışkanlıkları insanımıza kazandırmamız gerekiyor. Öğretmenlerimize ve ailelerimize bu konuda büyük görev düşüyor. En çok görevde anne ve babalarda, araçlarında çocuklarına iyi örnek olmalı ki o alışkanlık davranış biçimi haline gelebilsin. Emniyet ve Jandarmamız bu işi görev olarak ifa ediyorlar ama her taşıtın her insanın başına bir görevli diye bir şey söz konusu olamaz. O bakımdan herkesin kendi polisi kendi Jandarması olması gerekir. Ben sizlere bu konuda fahri olarak görev aldığınız için teşekkür ediyorum” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com