Emniyet'teki deprem dünya basınında

Emniyet'teki deprem dünya basınında
Emniyet'te yaşanan sürgün ve görevden alınmalar, dünya basınında da yankı getirdi.

FİNANCİAL TİMES

İngiliz Financial Times gazetesinde Daniel Dombey imzasıyla yayınlanan yazıda, Türkiye'deki politik çatışmanın yeni tutuklamalarla şiddetlendiği ifade edilerek hükümetin polis memurlarının yerlerini değiştirdiği, görevden aldığını veya hakimlerle savcılara yeni kurallar teklif ettiği aktarıldı. Yazıda Başbakan Erdoğan'ın Gülen Cemaati'nden olan yetkili isimleri ayıklama girişimi olarak bir gecede sadece Ankara'da 350 polis görevden aldığı ifade edildi.

THE INDEPENDENT

Başbakan Erdoğan'ın Fethullah Gülen'e güç göstergesi olarak yüzlerce polis memurunu görevden aldığını yazan İngiliz Independent gazetesi, Başbakan'ın düşmanını ülkede yanıltıcı bir yolsuzluk soruşturması düzenleyerek devletin gücünü ele geçirmeye çalışmakla suçladığını yazdı. Erdoğan'ın iktidara geldiğinden bu yana en büyük meydan okumayla karşı karşı olduğunu yazan gazete, bu süreçte hükümetin ekonomiyi büyüttüğü, orduyu siyasetten uzaklaştırdığını ve Ortadoğu'da Ankara'nın rolünü bastırdığı görüşlerine yer verdi. The Independent, 17 Aralık operasyonunun ardından Başbakan'ın ülke genelinde yüzlerce polis memurunu görevinden alarak ya da değiştirerek misilleme yaptığını yazdı.

WALL STREET JOURNAL

Amerika'da yayınlanan Wall Street Journal gazetesi, yolsuzluk soruşturmasıyla mücadele etmek için Başbakan Erdoğan'ın aralarında müdürlerle yüksek düzeyli emniyet yetkililerinin de olduğu 400 polisi görevden aldığını yazdı. Gazete aralık ayında patlak veren bu operasyonun hükümet ile yargı arasındaki çatışmanın gelecek yerel ve genel seçimlere kadar devam edebileceğine dikkat çekerek soruşturmanın bir yandan da siyasi tehlikeyi yükselttiğini ve yatırımcı güvenini azalttığını kaydetti. Türkiye'deki iç rüzgarların Erdoğan'ın yüzleştiği tek sorun olmadığı yorumunu yapan gazete, Amerikan Merkez Bankası'nın bu ay Türkiye gibi gelişmekte olan marketlerdeki yatırımları harekete geçiren bono satışında frenlemeye gideceğini aktardı.

NEW YORK TİMES

New York Times, "Yüzlerce polis memuru Türkiye'de yeni görevlere atandı" başlıklı haberinde, 350 polis memurunun yerinin değiştirilmesini, "bir yolsuzluk soruşturması geçtiğimiz ay hükümeti krize batırdığından beri polis gücünde meydana gelen en büyük temizlik hamlesi" olarak nitelendirdi.

BBC

Türkiye'deki yolsuzluk soruşturmasının giderek derinleştiğini vurgulayan İngiliz yayın kuruluşu BBC, dün Ankara'da 350 polis memurunun görev yerlerinin değiştirildiğini bunun da operasyondan sonra yapılan en büyük değişiklik olduğuna dikkat çekti. En son gerçekleşen görevden almaların hükümet tarafından gece yarısı hazırlanan kararname ile gerçekleştirildiğini aktaran BBC, hükümetin operasyona polislerin görev yerlerini değiştirerek ya da görevden alarak karşılık verdiğini yazdı. BBC, Gülen Cemaati'nin emniyet ve yargıda kilit noktalardaki etkili pozisyonlara sahip olduğunu ve Cemaatin AK Parti'ye bugüne kadar üç genel seçim kazanmasında yardımcı olduğunu da vurguladı

CNN INTERNATIONAL

CNN International'ın sitesinde "Türkiye polis gücünü tasfiye etti" başlığıyla yer alan haberde ise polis gücündeki değişikliğin İzmir'de Liman İşletmesi'ne düzenlenen operasyonla aynı zamana denk gelmiş olmasına dikkat çekildi. Kanalın televizyon haberinde ise görevi değiştirilen polislerin çoğunluğunun "trafik" birimine atandığı vurgulandı.

DER SPIEGEL

Alman Der Spiegel dergisi de internet sitesinde habere geniş yer ayırdı. Der Spiegel, yaşananları "Kıyım Operasyonu" olarak adlandırdı ve "Kaç polisin görevden alındığı belli değil. Haber ajansları sadece Ankara için 350 memurdan bahsediyor, gazeteler 600'den fazla diyor, televizyon kanalları ise 'muhtemelen bundan da fazla' yorumunu yapıyor" ifadelerini kullandı.

RT

Rusya'nın İngilizce yayın yapan kanalı RT'nin internet sitesinde de haber "Türkiye'de siyasi krizin ortasında polise uygulanan baskı 350 memuru vurdu" başlığıyla yayınlandı. RT de bu son dalganın aralık ortasından bu yana devam eden yolsuzluk skandalı esnasında polise yönelik en büyük hamle olduğunu belirtti. Haberde operasyon için "katliam gecesi" anlamına gelen "night of long knives" ifadesi kullanıldı.

BLOOMBERG

Ekonomi-finans ağırlıklı haberleriyle bilinen ABD'li haber ajansı Bloomberg ise yeni gözaltılar ve polis gücünde yapılan tasfiyelerle Türk lirasının dolar karşısında rekor seviyeye gerilediğini yazdı. Haberde bugünkü gelişmelerin Türkiye'de hükümet ile yargı arasındaki tansiyonun daha da yükseldiğine işaret ettiği belirtildi.

(DSE)


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Fox TV’ye çirkin saldırı14 Ocak 2015 Çarşamba 12:55
 • Yandaş medya açık açık hedef gösterdi14 Ocak 2015 Çarşamba 12:45
 • Havuz yazarı konferanstan kovuldu13 Ocak 2015 Salı 13:24
 • Economist: Türk medyası için zor zamanlar09 Ocak 2015 Cuma 11:04
 • “AKP basını bitirdi“09 Ocak 2015 Cuma 10:26
 • "Bu ayıp, bu kan asla temizlenemeyecek"08 Ocak 2015 Perşembe 16:50
 • Atilla Taş'tan olay yaratan 'Yüce Divan' tweeti!06 Ocak 2015 Salı 11:11
 • Hülya Avşar'dan Sözcü'ye dava!25 Aralık 2014 Perşembe 10:49
 • Milliyet'te deprem, hangi isimlerin görevine son verildi?17 Aralık 2014 Çarşamba 11:27
 • Abdülkadir Selvi'nin kafası karıştı15 Aralık 2014 Pazartesi 10:54
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com