EMNİYETTEN HAVAİ FİŞEK UYARISI

EMNİYETTEN HAVAİ FİŞEK UYARISI
EMNİYETTEN HAVAİ FİŞEK UYARISI

MANİSA - Kula Emniyet Müdürlüğü, yaz aylarında artan düğün törenleri nedeniyle tehlike arz eden havai fişeklerin eğitimsiz kişiler tarafından kullanılmaması uyarısında bulundu.
Kula Emniyet Müdürlüğü, yaz ayının gelmesi ile birlikte artan düğün, nişan, sünnet, kına gecesi, asker uğurlama gibi özel günlerde ve kutlamalarda havai fişek diye tabir edilen piroteknik maddeleri kullanma olaylarında artış olduğunu, bu maddeleri atan kişilerin eğitimini almadan kullanması halinde ise yaralanma, yangın gibi tehlikelere sebep olduğunu bildirdi. Açıklamada, havai fişek kullanımının uzman kişilerce ve mevzuata uygun bir şekilde atılması gerektiği ve alınan tedbirlerin ilçe halkının güvenliği için yapıldığı belirtildi.
İlçe Emniyet Müdürü Yusuf İncili, uzman ellerde kullanılmayan havai fişeklerin ölümlere varan ciddi sonuçlar doğurabileceğini söyledi. İncili; “Eğlence amacıyla patlayıcı, maytap, havai fişek ve benzeri şeyleri kullanmak, ateşlemek gibi faaliyetlerin ancak Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan 'Tekel Dışı Bırakılan Patlayıcı Maddelerle Av Malzemesi ve Benzerlerinin Üretimi, İthali, Taşınması, Saklanması, Depolanması, Satışı, Kullanılması, Yok Edilmesi, Denetlenmesi Usul ve Esaslarına İlişkin Tüzüğün 117 nci maddesine istinaden yerel mülki amirden izin alınarak Mülki İdarenin belirleyeceği yerlerde, bu konuda yetkilendirilmiş ehliyetli kişiler tarafından, ilgili mevzuata uygun hareket edilerek gerekli izinlerin alınması koşuluyla 21.00-22.00 saatleri arasında bu tip faaliyetler yapılabilir' denilmektedir. Kimsenin eğlencesine karşı değiliz. Yaz aylarında özellikle akşam saatlerinde hemen hemen her mahallemizde birden fazla düğün merasimi yapılmakta. Rakamlarla ifade etmek gerekirse bu rakam neredeyse günlük ortalama 15 - 20 arasında düğüne denk gelmektedir. Buraya eğlenmek, yakınlarının mutluluğunu görmek için gelen vatandaşlarımız, merasim töreninin sonunda havaya atılan ve uzman olmayan kişilerin kullandığı havai fişekler tarafından risk altında kalmaktadır” dedi.
Bu konuda Kula Emniyeti olarak ciddi tedbirler aldıklarını ve her düğünü yerinde kontrol ettiklerinin altını çizen İncili, “Düğünlerde kullanılacak bu maddeler için mutlaka uzman personel kullanılmalı. Bilmeyen kişilerin elinde neredeyse silaha dönüşebilecek havai fişekler, bilinçli yapılan ateşlemeler sonucu eğlencelere renk katar.” diye konuştu.
Kaynak: İHA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com