Emre Uslu PKK'yı analiz etti!

Emre Uslu PKK'yı analiz etti!
Taraf yazarı Emre Uslu, TAK'ın üstlendiği Ankara'daki saldırı sonrası PKK'nın stratejilerini canlı yayında değerlendirdi...

Habertürk TV'de Didem Yılmaz'ın sunumuyla ekrana gelen Türkiye'nin Nabzı programına bağlanan Taraf yazarı Emre Uslu terör örgütü PKK ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Didem Yılmaz'ın, TAK'ın sivilleri hedef alacağını duyurduğunu hatırlatması üzerine Emre Uslu PKK'nın izlediği stratejiyi şöyle analiz etti;

PKK İÇ SAVAŞ ÇIKARMAYI HEDEFLİYOR

Ben kendi elimdeki analizleri şöyle paylaşabilirim. PKK'nın amacı, önümüzdeki süreçte önüne koyduğu stratejiyi gerçekleştirmek. Bunu gerçekleştirmenin bir yolu olarak iç savaş çıkarmayı hedefliyor PKK. Bunu başarır mı bilmiyorum ama sosyal zemin giderek bu noktaya yaklaşıyor.

HEDEF BATI SOKAKLARI

PKK özellikle batı sokaklarını hareket e geçirmek istiyor. Bu sebeple batıda sivilleri hedef alan eylemler yapıyor.

Her ne kadar PKK biz bu saldırıyı yapmadık dese de, saldırıyı yapan TAK da neticede PKK ile aynı rengi yansıtmaktadır. Bunların stratejilerinin temelinde o bölgede bir yönetim alanı oluşturarak kendi derebeyliğini oluşturmak istiyor.

PKK KÜRTLERİN HAKLARI İÇİN SAVAŞMIYOR

Ama PKK'nın hesap edemediği şey ise şu;

İlk ortaya çıktığında Kürtlerin bir kimlik sorunu vardı. Ve bu noktada, yani Kürtlerin kimliklerinin yaratılması sonucunda PKK'nın silahlı mücadelesi bir etken oldu. Ancak artık ulus devlet modelleri bir kaçırılmış trendir. Yeni global dünyada artık insanlar adalet istiyor, adalet için savaşıyorlar. Bir bölgede siyasal bir güç olabilmek için değil. Oysa PKK artık Kürtlerin hakları için değil, o bölgede bir güç elde edebilmek için savaşıyor.

PKK KAYBEDECEK

Bu nedenle PKK'nın önünün çok parlak olduğunu düşünmüyorum. O devlete adalet için savaşanlar, yani hem örgütün hem devletin zulmüne dur diyenler kazanacaktır. PKK aslında bu zemini gördüğü için rahatsız. Yeni sivil seslere tahammül edemiyorlar. PKK bir güç mücadelesinden bir hak mücadelesine dönmedikçe kaybedecektir.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com