"Emri Başbakanlık verdi"

"Emri Başbakanlık verdi"
Çevik Bir, CHP'lilere, "Emri Başbakanlık verdi. Ben de görevimi yaptım" dedi.
CHP Cezaevi Komisyonu, 28 Şubat soruşturması kapsamında tutuklu Çevik Bir ve Kemal Gürüz’ün de aralarında olduğu sanıkları ziyaret etti.CHP’nin Cezaevi Komisyonu üyeleri Veli Ağbaba, Özgür Özel ve Nurettin Demir önceki gün 28 Şubat soruşturması kapsamında tutuklu bulunan isimlere yaptıkları ziyareti raporlaştırdı. Rapora göre ziyaret edilen 28 Şubat tutuklularının CHP heyetine yaptıkları değerlendirmeler özetle şöyle:
 
- Çevik Bir: Alınmayı bekliyorduk, çünkü televizyonlar aracılığıyla kamuoyu oluşturdular. Genelkurmay’da çalışma grupları kurmak doğaldır. Bölücülük tehdidi gündeme geldiği zaman Güven Çalışma Grubu kuruldu. İç Güvenlik Harekat Dairesi kuruldu. Buranın ilk başkanı daha sonra MHP’den milletvekili seçilen Erdal Sipahi oldu. Batı Çalışma Grubu da o dönem görev yaptı. BÇG, İç Güvenlik Harekat Dairesi bünyesinde çalıştı. Telefonlarımız değişmedi. 
 
Gizli olsak değiştirirdik. İlk genelgeyi Emniyet Genel Müdürlüğü yayınladı. Biz ondan sonra ilk yazıyı 4 Nisan’da yazdık. MGK Genel Sekreteri koordinatör olarak atandı. Bize bu emri Başbakanlık veriyor. MGK Genel Sekreteri’nin koordinatör atanması da Başbakanlık emri. Bir milletvekili İsmet Sezgin’e BÇG’yi soruyor. Sezgin de yasal bir kuruluş olduğunu söylüyor. MİT’in, Emniyet’in brifingleri var. Onlara bir şey yapılmıyor. Bu soruşturma sadece askere yapılıyor. Ben görevimi yaptım.”
 
“Büyük bir haksızlık”
 
- Emekli Korgeneral Kamuran Orhon: “Hiçbir şeyle ilgim ve bilgim yok. Böbrek hastasıyım. Diyaliz safhasındayım ama doktor ‘Sorun yok’ diyor. Girişte arama yapılıyor. Ailem perişan, ben perişanım. Çok büyük haksızlığa uğruyorum, bu durumu hazmedemiyorum. Sadece suçum vatanımı sevmekti. Sizinle hiçbir farkım yok. Siz ne kadar suçluysanız ben de o kadar suçluyum. İzmir burnumda tütüyor.
 
“F tipi kitabı yazıyorum”
 
- Emekli Topçu Albay İsrafil Aydın: Gölcük’te ele geçirilen 5 No’lu CD nedeniyle buradayım. Dijital çalışmanın en altında İsrafil Aydın diye bir isim var. Rütbem ve görevimle ilgili bir şey yazılmamış. Benim dışımda 3 tane daha İsrafil Aydın var. Türk askerinin başına çuval geçirilmesiyle ilgili bir Amerikalı albaya emekli olmadan önce, ‘Çuvaldan Amerikan Devlet Başkanı özür dilemediği sürece bu konu kapanmaz’ dedim. YAŞ’ta terfi alamayacağımı bildiğim için emekliye ayrıldım. Dijital CD kurbanıyız. Cezaevi şartları insancıl değil. 
 
Mevzuat, insanı cezalandırmak için değil, insanı yok etmek üzerine kurulu. İnsanı insan olmaktan utandıran bir mevzuat. F Tipi kitabı yazıyorum. En rahatsız olduğum şey elle arama. Odaya her girip çıktığımızda, her ziyaretçi geldiğinde elle arama var, ayakkabı çıkarma var. Lacivert giyim eşyası gardiyanları çağrıştırdığı için yasak, haki giyim eşyası jandarmayı çağrıştırdığı için yasak. Kırmızı elbise, sol örgütleri çağrıştırdığı için yasak. Mevzuat tam bir faşist. Harp Akademisi’nde iki Amerikalı subay eğitim görüyor. Onların bizimle ilgili not tuttuğunu düşünüyorum.”  (EAK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com