Emzirme Haftası...

Emzirme Haftası...
Anne sütünün, bebeği ishal, solunum yolu enfeksiyonları gibi hastalıklardan koruması nedeniyle diğer besinlerle kıyaslanmayacak değerde bir besin olduğu bildirildi.

Anne sütünün, bebeği ishal, solunum yolu enfeksiyonları gibi hastalıklardan koruması nedeniyle diğer besinlerle kıyaslanmayacak değerde bir besin olduğu bildirildi.
KÜTAHYA - Anne sütünün, bebeği ishal, solunum yolu enfeksiyonları gibi hastalıklardan koruması nedeniyle diğer besinlerle kıyaslanmayacak değerde bir besin olduğu bildirildi.
Kütahya İl Sağlık Müdürlüğünden 1-7 Ekim tarihleri arasını kapsayan ''Emzirme Haftası'' dolayısıyla yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'de anne sütüyle beslenmenin doğru uygulanmasını sağlamak ve anneleri desteklemek için her yıl türlü faaliyetlerle 1-7 Ekim arasının Emzirme Haftası olarak kutlandığı belirtildi.
Çocukların sağlıklı büyümesi ve gelişmesi için en ideal beslenme yönteminin emzirme olduğuna işaret edilen açıklamada, şöyle denildi:
''Anne sütü, bir bebeğin doğumundan 6 aylık olana kadar tüm yiyecek ve içecek ihtiyacını karşılar. İnek sütü ve piyasadaki hazır mamalar hiçbir zaman anne sütünün yerini tutamaz. Anne sütü öncelikle temiz bir besindir. Hazırlama, ısıtma gibi zorlukları olmadığından kolayca verilebilir. Unutulmamalıdır ki, anne sütüyle beslenme, anne-çocuk ilişkisini kuvvetlendirerek çocuğun duygusal doyumunu da sağlar. Anne sütü bebeği ishal, solunum yolu enfeksiyonları gibi hastalıklardan koruması nedeniyle diğer besinlerle kıyaslanmayacak değerde bir besindir.
Bebekler doğumdan sonra mümkün olan en kısa zamanda emzirilmeye başlanmalıdır. Bebeklere doğumu izleyen ilk birkaç gün gelen ağız ya da kolostrum adı verilen koyu kıvamlı sarımsı anne sütü mutlaka verilmelidir. Bebeğe 6 aylıktan itibaren ek besinlere başlanmalı ve ek besinlerle birlikte iki yaşına kadar anne sütüne devam edilmelidir. Ayrıca anne, bebeğini emzirdiği dönemde kendi beslenmesine de özen göstermelidir. Annenin bebeğini başarılı bir şekilde emzirmesi için bütün aile fertlerinin anneye yardımcı olması, bebeği beslenme bozuklukları ve diğer hastalıkların ağır veya ölümcül seyretmesinden koruyacaktır.''
Açıklamada, 7 Ekimde Evliya Çelebi Devlet Hastanesinin konferans salonunda anne ve anne adaylarının katılacağı ''Anne Sütü ve Emzirme Problemi'' konulu bilgilendirme toplantısı düzenleneceği duyuruldu.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com