En büyük adliyenin çalışanları eylemde!

En büyük adliyenin çalışanları eylemde!
İstanbul Anadolu Adalet Sarayı çalışanları, yol ve yemek paralarının ödenmediğini iddia ederek eylem yaptı.

Büro Emekçileri Sendikası’na (BES) üye adliye çalışanları, haklarını alamadıkları gerekçesiyle eylem yaptı.
 
“Adliyede nöbete, angaryaya hayır” yazılı pankart açan grup, basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasını okuyan BES İstanbul 3. No'lu Şube Başkanı Salih Aksoy, gelir dağılımındaki adaletsizliğin gün geçtikçe arttığını, kamu emekçilerinin kazanılmış haklarının ellerinden bir bir alındığını ve maaşlarına 2012’de yapılan zamların kamu emekçilerinin cebine girmeden temel tüketim mallarına yapılan zamlarla buharlaştığını savundu.
 
Adliyenin iş gücünün her geçen gün arttığını belirten Aksoy, “Diğer kamu çalışanları gibi yargı emekçilerinin de emekli olduğunda maaşları yüzde 50-60 oranında azalmaktadır. Bu durumdan dolayı emekliliğinde çalışmak zorunda kalan binlerce yargı emekçisi var. 27 Şubat’ta yapacağımız grevde taleplerimizi ve kararlılığımızı bir kez daha ortaya koyacağız” dedi.
 
Yapılan açıklamanın ardından grup dağıldı.
 
DÜNYANIN EN BÜYÜK ADLİYESİ
 
Yapımına 2006 yılında başlayan adliye sarayı 126 dönümlük araziye kurulurken, 80 dönüm üzerine inşaat yapıldı. 5 ana bloktan oluşan bina, Anadolu yakasındaki 8 adliyeyi bir araya getirdi.
 
Adliye binasında 326 savcı odası, 298 mahkeme salonu, 51 icra dairesi yer alırken, 500 ve 180 kişilik 2 tane konferans salonu, 2 bin 600 araçlık otopark, 2 bin 200 kişilik yemekhane ve 180 kişilik kreş bulunuyor.
 
5 BİN KİŞİ ÇALIŞACAK
 
550'si hakim ve savcı olmak üzere 5 bin kişinin çalışacağı, 350 milyon liraya mal olan ve 3 ana girişi bulunan binaya, Kadıköy, Üsküdar, Ümraniye, Kartal, Pendik, Tuzla, Sultanbeyli ve Adalar adliyelerinin taşınması tamamlandı.
 
Mahkemeler duruşmalarını yeni binada görüyor. Binanın resmi açılışı ise daha sonra yapılacak. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com