"En büyük ihtiyac ürün çeşitliliği"

"En büyük ihtiyac ürün çeşitliliği"
Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında % 50 Hibe Destekli Makine Ekipmanlar Tarım İl Müdürlüğünde yapılan törende Kütahya'nın en büyük ihtiyacının çeşitlilik olduğunu ifade eden Vali Şükrü Kocatepe; “Bunun için meyve

Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında % 50 Hibe Destekli Makine Ekipmanlar Tarım İl Müdürlüğünde yapılan törende Kütahya'nın en büyük ihtiyacının çeşitlilik olduğunu ifade eden Vali Şükrü Kocatepe; “Bunun için meyve alanlarına ihtiyacımız var' dedi.

2009 yılı içinde 1.243.077 TL. hibe desteği yapıldığını bugün ise 57 adet makine ekipman ve 30 adet saanen keçisinin dağıtımının gerçekleştirildiği ifade eden Tarım İl Müdürü Bekir Gencer ilk olarak İl genelinde Tarım İl Müdürlüğü çalışmalarını aktardı.
Kütahya'nın en büyük ihtiyacının çeşitlilik olduğunu ifade eden Vali Şükrü Kocatepe; “Bunun için meyve alanlarına ihtiyacımız var, Domaniç ilçemizde ceviz yetiştiriciliği ile ilgili yoğunluklu bir çalışmamız oldu. Çünkü bir alanda eğer toplu bir ürün yetiştirirsek orada Pazar ihtiyacı doğar. Tabi bu bir örnek bundan sonra da diğer ilçelerimizde de buna benzer çeşitli çalışmalarımız devam edecek. Meyveciliğin yanında tarım alanında ve diğer ürünlerde de ürün çeşidini artırmak için çalışmalar yapacağız” dedi.
Bu çalışmaların yanı sıra sulu Tarıma da önem verdiklerini, bu konuda hem İl Özel İdaresinin hem de DSİ'nin çalışmaları olduğunu aktaran Vali Kocatepe; “Tabi sulu tarıma geçmek için İl Özel İdaresi olarak yeni göletler yapıyoruz. Sulama tesislerimizle ilgili de DSİ'de önemli çalışmalar var. Kütahya'daki 4 milyon m2'lik tarım alanının biz tam anlamıyla Kütahya ekonomisine yeterli katkıda bulunamadığını düşünüyoruz ve bunun için araç gereçlerin, ekipmanların modernizasyonu konusunda çalışmalar gerçekleştiriyor, çeşitliğinin artırılması ile ilgilide teknik bilgilendirme çalışmalarına devam ediyoruz” dedi.
Yapılan törende Kütahya Milletvekilleri Prof. Dr. Alim Işık ve Dr. Soner Aksoy ve birer konuşma yaparak Ülke genelinde ve ilimiz alanında yapılan çalışmalara değindiler.
Törene, Kütahya Valisi Şükrü Kocatepe, Kütahya Milletvekilleri Dr. Soner Aksoy, Prof. Dr. Alim Işık, işadamı İsmet Güral, Daire amirleri ve çiftçiler katıldı. Tören sonunda çiftçilere araç ve ekipmanları katılımcılar tarafından dağıtıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com