“En büyük rahatsızlığımız, asılsız fısıltı haberlerdir”

“En büyük rahatsızlığımız, asılsız fısıltı haberlerdir”
Kütahya Ticaret ve Sanayi Odasının (KÜTSO), mayıs ayı olağan meclis toplantısı, 19 Mayıs'ta 5,9 büyüklüğünde deprem meydana gelen Simav ilçesinde yapıldı.

Kütahya Ticaret ve Sanayi Odasının (KÜTSO), mayıs ayı olağan meclis toplantısı, 19 Mayıs'ta 5,9 büyüklüğünde deprem meydana gelen Simav ilçesinde yapıldı.
Oda Başkanı Nafi Güral, Belediye Yukarı Düğün Salonunda düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Simav'ın yaşadığı felaketten çıkış yolunun, devlet ile ilçe halkının el ele vermesinden geçtiğini belirterek, bunun için devletin Simav'a elini uzattığını söyledi.
Simav Belediye Başkanı Kasım Karahan ise Simav'ın gelecek 50 yıl sonrasının planını daha önce yaptıklarını, 'insanları depremin değil, binaların öldürdüğü' sözünün doğruluğunu yaşayarak gördüklerini ifade etti.
Göreve başlamasından bu yana hiçbir ilave ve çekme kata izin verilmediğini, bu konuda aldıkları kararın ne kadar doğru olduğunun görüldüğünü dile getiren Karahan, şöyle konuştu:
''Simav'da binaların zemin etütleri yeniden yapılacak ve buna göre yeni binalara izin verilecek kat sayısı yeniden belirlenecek. Depremin ardından devlet, Simavlıların yanında olmuştur. Türk Kızılayı, Sivil Savunma ve Özel İdare, belediyemizle işbirliği yaparak 20 Mayıs'tan bu yana yoğun bir çaba sarf etmektedir. Çadır kent ve şehir merkezimizdeki çadır alanlarında herhangi bir sağlık sorunu yaşanmamaktadır. Vatandaşlarımızın temizliği için belediye otobüslerimiz ve Eynal'daki hamamlarımız halka ücretsiz hizmet vermektedir. En büyük rahatsızlığımız, asılsız fısıltı haberlerdir. Büyük deprem dedikoduları halkımızı rahatsız etmekten öte üzmektedir. Hemşehrilerimin yetkisiz ağızlardan çıkan söz ve ifadelere itibar etmemelerini rica ediyorum.''
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Simav'a gelme sözü verdiklerini hatırlatan Karahan, ilçenin geleceği için ellerini taşın altına koymaya hazır olduklarını anlattı.
Eynal Kaplıcaları'nda yıldızlı otellere ihtiyaç duyulduğuna işaret eden Karahan, şunları kaydetti:
''Kaplıcada düşündüğümüz devre mülk çalışmalarını hızlandıracağız. Gençler için sosyal projelere ağırlık vereceğiz. Deprem sonrasında Simav'da bilgi kirliliği oluştu. Simav afet bölgesi ilan edilmek yerine genel hayata etkililik kapsamına alındı. Ancak vatandaşlarımız bunun ne anlama geldiğini tam olarak bilmiyor. Bunu anlatmaya çalışıyoruz. İlçe merkezinde tespitlere göre 7 bin 200 hasarlı bina var. Yani Simav'ın yarısı yara aldı. Madem ki hep birlikte afeti fırsata dönüştüreceğiz, siyaseti bu işe katmadan, Türkiye ve dünyaya 19 Mayıs Simav depremini asla unutturmadan, el ele vererek ve bir yol haritası çizerek ilçemizi geleceğe birlikte taşımalıyız.''

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com