En büyük sorun parçalanmış araziler

En büyük sorun parçalanmış araziler
Kütahya’nın Simav Ziraat Odası Başkanı Kadir Bütüner, iç ege’nin meyve, sebze ve tahıl ambarı konumundaki ilçede tarımın önündeki en büyük engelin parçalanmış küçük çaplı araziler olduğunu bildirdi.
Simav Ovasının verimli toprakları ile adeta bereket fışkırdığını ifade eden Başkan Bütüner, “Ne yazık ki bu verimli topraklarda geniş çaplı bir üretim yapamıyoruz. İlçe merkezi ve köylerinde toplu halde en büyük arazi miktarı 10 dekarı geçmiyor. Birer ikişer dekarlık arazilerde üretici bir şeyler üretmeye çalışıyor. Başka yerlerde olduğu gibi toplu meyvecilik, sebzecilik, hububat veya sanayi ürünü ekebileceğimiz alan maalesef yok” dedi.
Parçalanmış araziye en güzel örneğin kurutulmuş haldeki 18 bin 500 dekarlık göl arazisinde yaşandığına dikkat çeken başkan Bütüner, “18 bin 500 dekarlık kurutulmuş göl arazisinden yaklaşık 4 bin civarında çiftçi ailesi ecrimisil yöntemiyle yararlandırılıyor. Bölge çiftçisine birer ikişen dekarlık araziler veriliyor. Bu durumda bölge çiftçimiz verimli topraklardan istediği gibi yararlanamıyor” dedi.
Ortasından geçtiği Simav Çayının adını verdiği ovasına bereket getirdiğini ancak parçalanmış arazilere sahip çiftçilerin bundan yeterince yararlanamadığını dile getiren Başkan Bütüner, Simav Ovasından yeterince yararlanmak istiyorsak arazilerin birleştirilmesi gerekir” dedi.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com