En Büyük Yardımı ABD Yaptı!

En Büyük Yardımı ABD Yaptı!
Sel felaketi yaşandığı Pakistan'a en büyük yardım 82 milyon dolarla ABD sağladı. Ramazan ayı olmasına rağmen Müslüman ülkelerinden çok az yardım geldi.

Sel felaketi yaşandığı Pakistan'a en büyük yardım 82 milyon dolarla ABD sağladı. Ramazan ayı olmasına rağmen Müslüman ülkelerinden çok az yardım geldi. Müslüman ülkelerin arasında en büyük yardımı Türkiye yaptı.
Sel felaketi yaşandığı Pakistan’a uluslararası yardımın yetersizliği tartışılırken, New York Times gazetesi, Ramazan ayı olmasına rağmen Müslüman ülkelerce çok az yardım sağlandığını, bu ülkelerin arasında en büyük donörün de, Türkiye’nin olduğunu yazdı.
New York Times gazetesi, Pakistan’a yardımın miktarın felaketin boyutuna hiç de orantılı olmadığı yönündeki BM’nin uyarılarına vurgu yaptığı geniş haberinde BM’nin 11 Ağustos’ta 460 milyon dolarlık bir desteğin hemen sağlanması için çağrı yaptığını ancak şimdiye kadar sadece 231 milyonunun aktarıldığını kaydetti.
ABD’nin 82 milyon dolarlık katkısıyla büyük bir farkla birinci donör olduğuna dikkat çeken gazete, Müslüman dünyasına yönelik eleştirilerde de bulunurken Müslüman ülkeleri arasında en büyük yardım Türkiye’nin yaptığı da vurguladı. Gazete şunları yazdı:
“Felaketin, sadakanın bir görev sayıldığı, Müslümanların kutsal Ramazan ayında meydana gelmesine rağmen, Müslüman devletleri, BM aracılığıyla adeta hiç, kendi kanallarından da çok küçük bağışlar yaptı. BM verilerine göre, Türkiye, 11 milyon doları aşan bir yardımla en büyük donör. Kuveyt ise, 5 milyon dolar verdi. Suudi Arabistan, 80 milyon doları taahhüt etti ancak BM verilerine göre, herhangi bir ödeme yapılmadı.”

Haberin Galerisi İçin Tıklayınız...


ADB PAKİSTAN İÇİN YARDIM PAKETİNİ 2 MİLYAR DOLARA ÇIKARDI
Asya Kalkınma Bankası (ADB), sel felaketinin yaşandığı Pakistan için hazırladığı yardım paketini 2 milyar dolara çıkardı.
ADB'den yapılan açıklamaya göre, muson yağmurlarının yol açtığı sel baskınlarının neden olduğu büyük yıkımda 20 milyondan fazla insanın ağır şartlarda yaşam mücadelesi verdiği Pakistan için 2 milyar dolarlık yardım yapma kararı aldı.
Manila merkezli Banka, paketin sel bölgelerinin yeniden yapılandırılmasında kullanılmak amacıyla hazırlandığını belirtti.
ADB'nin hazırladığı paketin Pakistan'a kredi yoluyla mı yoksa bağış ve kredi şeklinde mi ulaşacağı konusu ise henüz açıklık kazanmadı.
Dünya Bankası da Pakistan'da sellerden zarar gören bölgelerde kullanılmak amacıyla 900 milyon dolar yardım gönderme kararı almıştı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com