En çok izlenen 10 filmden 9'u Türk yapımı!

En çok izlenen 10 filmden 9'u Türk yapımı!
Son 30 yılın rekorunu kırarak en yüksek seyirci sayısına ulaşan Türk sineması, başarı grafiğini giderek yükseltiyor. 2013 sezonunda en çok izlenen 10 filmin 9’u da yerli film oldu.
Son 30 yılın rekorunu kırarak en yüksek seyirci sayısına ulaşan Türk sineması, başarı grafiğini giderek yükseltiyor. 2013 sezonunda en çok izlenen 10 filmin 9’u da yerli film oldu. 
 
Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, izlenme oranında son beş yıldır Avrupa birincisi olan Türk sinemasının -geride bıraktığımız sezonda- izlenme oranı yüzde 57.7. 
 
"YILIN EN ÇOK İZLENEN FİLMİ DÜĞÜN DERNEK"
 
30 yıl aradan sonra 28 milyon 990 bin 773 izleyici sayısı ile rekor kıran Türk sineması, 2013 sezonunda 270 milyon 598 bin 592 TL toplam hasılata ulaştı. Genel verilere gelince, toplam sinema seyirci sayısı 50 milyon 405 bin, toplamda elde edilen sinema hasılatı 505 milyon 259 bin 847 TL, sinema salonlarını dolduran toplam seyirci sayısındaki artış ise yüzde 15 oldu.Sinema sektörüne ilişkin diğer verilere bakacak olursak; yılın en çok izlenen filmi Aralık ayında vizyona giren Düğün Dernek. Vizyona giren yerli filmlerin yirmi altısı Kültür ve Turizm Bakanlığı desteği ile çekilen filmlerden oluştu. Aralarında Kelebeğin Rüyası’nın da yer aldığı Bakanlık destekli filmlerin yerli film klasmanındaki oranı yüzde 30. 
 
"TÜRK SİNEMASI ÖZGÜN NİTELİKLERİYLE ÖNE ÇIKMAKTADIR"
 
Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik sinema sektörünün 2013 yılını başarılarını değerlendirdi. 
Bakan Çelik, Türkiye’nin ekonomik ve kültürel hayatına büyük katkılar sağlayan sinema sektörünün 2013'te büyük başarılara imza attığını belirterek, “Bakanlığımız ve özel teşebbüslerin işbirliğiyle hız kesmeden büyüyen sektörde son 30 yılın en yüksek gişe rakamlarına ulaşıldı. Sinemaseverler özellikle geçmişe kıyasla yerli yapımlarla artık daha çok ilgileniyor. Sinema Türkiye’nin imajını doğrudan etkileyen, sesini kendi imkânlarıyla ve kendi sanatçılarıyla dünyaya duyurabildiği stratejik öneme sahip bir sektördür. Türk sineması her geçen gün özgün nitelikleriyle öne çıkmaktadır. Dünya sineması içinde Türk sineması markası olarak ayrıcalıklı bir yer edinmektedir. Önümüzdeki dönemde, küresel düzeyde Türkiye'nin sinema diliyle sesi daha çok duyulacaktır” dedi. 
 
“TÜRK SİNEMASININ DÜNYADAKİ İMAJINI YÜKSELTECEĞİZ”
 
Bakan Çelik, bakanlık olarak stratejik hedefin, sektörün tüm sorunlarını çözmek, Türk sinemasının dünyadaki imajını daha da yükseltmek ve küresel düzeyde rekabet imkânlarını arttırmak olduğunu belirtti. Çelik, Bakanlık olarak sinema alanında çıtayı her geçen gün daha da yükseltmek için desteğimizi artırarak devam ettireceğiz, sektörün önünü açacak adımları kararlılıkla atacağız" dedi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com