En Ezik Bildiri

En Ezik Bildiri
Genelkurmay'ın Balyoz Davası ile ilgili yaptığı yazılı açıklamayla ilgili çarıcı satırlar kaleme alan Hürriyet Gazetesi yazarı Ahmet Hakan, Genelkurmay açıklamasını 'TSK' tarihinin en ezik bildidisi' olarak gördü.

İşte Hakan'ın 'Ezik de olsa bildiri bildiridir' başlıklı o yazısı

EN EZİK BİLDİRİ

Genelkurmay Başkanlığı, tarihinin “en yumuşak”, “en alttan alan” ve “en ezik” bildirisini yayınladı dün. Bildiride yer alan “Aman yanlış anlaşılmasın, yargıya müdahale etmiyoruz ama bu kadar da haksızlık olmaz ki canım” tarzı yaklaşımı şöyle de okuyabiliriz: “Ne müdahale, ne tehdit... Bu yalnızca sitem”. Bu bildirinin yayınlanmasıyla birlikte “Işık Koşaner farklı bir genelkurmay başkanı. Kendisinden öncekiler gibi bildiri yayınlamıyor” tezi bir anda çöktü. Bu bildiriyle birlikte Türk Silahlı Kuvvetleri'nin “bildiri” yayınlama geleneğinden asla vazgeçmeyeceği bir kez daha anlaşıldı.

KİMSE BİLDİRİYE ALKIŞ TUTMADI

Şu da anlaşıldı: Türk Silahlı Kuvvetleri açısından, yayınlanan “bildiri”nin bir işe yarayıp yaramayacağının herhangi bir kıymeti yok... Ama son “bildiri” ile her şeye rağmen umut veren bir gelişme de yaşandı: Toplumun hiçbir kesimi “bildiri”ye alkış tutmadı, destek çıkmadı... Hatta tartışmaya bile değer bulmadı. En iflah olmaz hükümet karşıtları bile “Bu bildiri, seçim öncesi AK Parti'ye nefis bir mağduriyet pası veriyor” dediler.

Acı gerçek şu: Demokrasilerde elinde silah olan gücün sitemi bile, bir tür “müdahale” anlamına gelir. Çözüm basit: Genelkurmay Başkanlığı, hangi koşulda olursa olsun, kendisinde “bildiri” yayınlama hakkı bulunmadığını anlamalı ve bunu içselleştirmeli.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com