''En Güzel Tarhana Pişirme'' Yarışması

''En Güzel Tarhana Pişirme'' Yarışması
Gediz ilçesinde, ''7. Gediz Tarhana Festivali'' etkinlikleri kapsamında ''en güzel tarhana pişirme yarışması'' yapıldı.

Gediz ilçesinde, ''7. Gediz Tarhana Festivali'' etkinlikleri kapsamında ''en güzel tarhana pişirme yarışması'' yapıldı.

KÜTAHYA - Gediz Belediye Başkanı Mehmed Ali Saraoğlu, Adnan Menderes Kültür Parkı'nda düzenlenen yarışma öncesinde yaptığı konuşmada, tarhananın un, yoğurt, sarımsak, biber soğan, domates, nane ve türlü baharat karışımlarıyla hazırlandığını bildirdi.
Tarhana çorbasında A, B, B1, B2, B6, C, D, E, K, N, PP vitaminleri ile protein, kalsiyum, karbonhidrat, sodyum, fosfor ve demirin bulunduğunun araştırmalarda ortaya çıkarıldığını belirten Saraoğlu, şöyle konuştu:
'Bölge geleneklerimize göre yaklaşık bir ay süren karma, kurutma ve öğütme yöntemiyle hazırlanan bu sağlıklı gıda maddesi 10 dakikada kolayca pişirilerek yemeye hazır hale getirilir. Sofralardan üç öğün eksik etmediğimiz bu iksir gibi yemeğin her yaştan insana şifa dağıttığını, özellikle tarihi çok eskilere dayanan Gediz tarhanasının hastalara ilaç yerine içirildiğini biliyoruz. İçinde herhangi bir koruyucu ve suni katkı maddesi bulunmayan bu güzel yemek tamamen organik bir gıda maddesidir. Kadınlarımız tarafından hijyenik ortamda yapılan tarhana uygun koşullarda bir yıl bozulmadan saklanabilir.''
     Daha sonra yapılan yarışmaya katılan 10 kişinin pişirdiği tarhana çorbaları, koku, renk ve lezzet ölçütlerine göre değerlendirildi. Buna göre birinciliği Necla Ay, ikinciliği İmiş Mızraklı, üçüncülüğü Şehnaz Arıkan elde etti.
Yarışmada dereceye girenlere kol saati, giyim seti ve ev eşyası hediye edildi.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com