En İyi Uyku Türkiye'de Çekiliyor!

En İyi Uyku Türkiye'de Çekiliyor!
Türkiye en iyi uyku uyuma sıralamasında birinciliği yüzde 85'lik oranla kimseye kaptırmadı...

 Türkler yüzde 85 gibi yüksek bir oranla Avrupa'da en iyi uyku uyuma kapasitesine sahip toplum seçildi. Araştırmalara göre Avrupa'nın en iyi uyuyan ülkesi yüzde 85'le Türkiye olurken, ikinci sırada ise İspanya yer alıyor. Sıralamanın en sonunda bulunan ülke ise İngiltere. Sondan birincilik sırasında ise Fransa bulunuyor. Çünkü İngilizler ve Fransızlar yatağa sorunlarla birlikte giriyormuş. En iyi uykuyu çeken Türkiye'de kadınlar erkeklere fark atıyor. Kadınlar, erkeklere göre çok daha derin uyuyor, Avrupa'da kadın ve erkelerin uyku saati rakamları birbirine çok yakın.

'ÇİNLİ KADIN İŞKENCESİ'

Ayrıca "Neden uyuyamıyorsun" sorusuna Türklerin yüzde 21'i "Geç yatıyorum ve sabah erken kalkmak zorundayım" yanıtını veriyor. "Uykusuzluk neyi etkiliyor" sorusuna ise Türklerin cevabı ruh sağlığı, Avrupa genelindeyse cevap iş yaşantısı... Tüm dünyada kadınlar erkeklerin horlamasından şikâyet ederken sadece Çin'de ise tam tersi.

İDEALİ ALTI SAAT

Yıllarca uzmanların 'Günde 8 saat uyuyun' teorisi çöktü. Amerika'nın önde gelen eğitim kurumlarından Kaliforniya Üniversitesi'nden Prof. Dr. Daniel Kripke ve ekibi ideal uyku süresi üzerinde tam 14 yıl süren bir araştırma yaptı. Sonuçlara göre, en uzun yaşayanların ortalama 5-6.5 saat uyuyanlar arasından çıktığı belirlendi. Hatta gecede sadece beş saat uyuyanlar da sağlıkları için endişelenmemeli. Prof. Dr.Kripke, "Az uyumak daha sağlıklı" dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com