En pahalı kuruş!

En pahalı kuruş!
Amerika'da sahibinin 41 yıl boyunca sahte olduğunu düşünerek çekmecede tuttuğu tarihi kuruşa en az 2.5 milyon dolar fiyat biçildi.

Üzerinde ABD'nin simgelerinden Özgürlük Anıtı'nın portresinin bulunduğu 1913 tarihli Liberty Head adlı 5 kuruşun 25 Nisan'da Chicago kentinde yapılacak açık artırmada en az 2.5 milyon dolara satılacağı tahmin ediliyor.
 
Bir başka Liberty Head, 2008'de yapılan açık artırmada 3 milyon dolara alıcı bulmuştu.

Müzeler ve koleksiyonerlerin son kuruşu almak için sıraya girdiği açık artıma şirketi Heritage Auctions, metal kuruşun ortaya çıkış hikayesini şöyle anlattı:
 
“Amerikan kuruşu 1940'a kadar el değiştirdi. Koleksiyoner George O. Walton 1940'ta 3 bin dolar ödeyerek bu kuruşu aldı. Walton 1962'de bir trafik kazasında öldüğünde Liberty Head aracı içindeydi. Kuruş kızkardeşi Melva Givens'ın oldu. Givens o tarihte metal paranın gerçek olup olmadığını araştırdı. Paranın yeni sahibine kuruşun sahte olduğu söylendi. Givens 1992'de ölümüne kadar 30 yıl boyunca dünyanın en pahalı kuruşuna sahip olduğunu bilmeden onu çekmecesinde tuttu. Givens'ın oğlu Ryan Myers, kuruşu bulunca uzmanlara inceletti. Amerikan Nümismatik Derneği Liberty Head'in kayıp 5. kuruş olduğunu belirleyince parayı bize getirdi." (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com