En Sevdiğim Şarkıcı Bir Robot!

En Sevdiğim Şarkıcı Bir Robot!
Bu cümleyi yakında gerçekten kurabiliriz..

Japonya'da İleri Endüstriyel Bilim ve Teknoloji Enstitüsü'nde geliştirilen insansı robot HRP-4, gerçek bir pop yıldızı gibi şarkı söyleyebiliyor.

Gerçek bir şarkıcının ifadelerini taklit edebilen, sentezleme yapan bir ses teknolojisi kullanarak şarkı söyleyebilen ve insan sesi çıkarıp, insan gibi nefes alabilen robot aynı zamanda gerçekçi bir yüze de sahip.

Enstitüsü'nden Masataka Goto, "Bu robot iki teknoloji kullanıyor. Biri, şarkı söyleme sesi için. Geçen yıl notaları doğrudan sentezlemek üzere Yamaha'nın Vocaloid yazılımını kullandık. Ama bu yıl VocalListener adlı kendi teknolojimizi kullandık. (Bu, sesi sentezleyen ve sanki şarkı söyleyen birinin sesini taklit edebilen bir teknoloji.) Ayrıca robotun yüz ifadeleri için de başka yeni bir teknoloji geliştirdik. Adı Vocawatcher. Bu da şarkı söyleyen kişinin görüntüsünü analiz ediyor ve doğal ifadeler yaratıyor" diyor.

Uzmanlar, HRP-4'e hareket kodlarını verdikleri için, robot gerçek insanın her hareketini taklit edebiliyor. Robotun gerçekçi bir şekilde nefes alması da, gerçek insan nefes alışı sesinden yararlanarak sağlanmış.

Robot, akıllara Andrew Niccol'ün yönetmenliğini yaptığı, Al Pacino'nun başrolde olduğu 2002 tarihli "S1m0ne" adlı filmi getirdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com