En yakın galaksi ne kadar uzak?

En yakın galaksi ne kadar uzak?
Bilim insanları, Güneş Sistemi'nin içinde bulunduğu Samanyolu Galaksisi'ne en yakın galaksinin 163 bin ışık yılı ya da 49,97 kiloparsek uzaklıkta olduğunu hesapladı.

"Nature" dergisinde yayımlanan çalışmada, Büyük Macellan Bulutu (LMC) adı verilen galaksi ile Samanyolu Galaksisi arasındaki mesafe, ilk kez doğru olarak ölçüldü.
 
Ölçüm, bilim dünyasında evrenin boyutlarının belirlenmesi açısından son derece önemli bir gelişme olarak yorumlandı. Daha önce yapılan ölçümler yüzde 5-10 doğruluk payına sahipken, yeni ölçümün doğruluk payının yüzde 2,2 olduğu belirtildi.
 
Ölçümü yapan Şili'deki Concepcion Üniversitesi'nden Astronom Dr. Grzegorz Pietrzynski, 49,97 kiloparseklik uzaklığın diğer gök cisimlerinin uzaklığını hesaplamak için referans kabul edilebileceğine dikkati çekti.
 
Pietrzynski, ölçümü birbirlerine yakın mesafedeki yıldız çiftlerini gözlemleyerek yaptıklarını söyledi. LMC cüce galaksisi, tıpkı Ay'ın Dünya çevresinde döndüğü gibi Samanyolu Galaksisi'nin çevresinde hareket ediyor.
 
LMC Galaksisi, Samanyolu Galaksisi yakınlarındaki en parlak gök cismi olan Tarantula Bulutsusu'nu da içeriyor. Devasa bir gaz bulutu olan Tarantula Bulutsusu içinde yeni yıldızların oluşumu gözlenebiliyor. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com