En yüksek teklif Karamehmet'ten!

En yüksek teklif Karamehmet'ten!
İstanbul Anadolu Yakası'nın elektriğini dağıtmak için en yüksek teklif 1 milyar 813 milyon dolar ile Mehmet Emin Karamehmet-Kazancı (MMEKA) ortaklığından geldi...

11 şirketin yarıştığı İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım AŞ'nin 2 milyon 242 bin 189 abonesine elektriği daha önce de üç dağıtım bölgesiyle Başkent Doğalgaz dağıtımını alan MMEKA verecek. TEDAŞ'a bağlı İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım AŞ'nin yüzde 100 oranındaki hissesinin özelleştirmesi ihalesi Swiss Otel'de yapıldı. 11 firmanın yarıştığı ihalede Özelleştirme İdaresi Başkanı Aksu, elemesiz ilk turda alınan en yüksek teklifin 600 milyon dolar olduğunu açıkladı. İhalenin birinci elemeli turda en düşük teklifi Palmet Enerji AŞ vererek elendi. En yüksek teklif 1 milyar 217 milyon dolar oldu. İkinci elemeli turda Alsim Alarko elenirken, en yüksek teklif 1 milyar 410 milyon dolara çıktı. Üçüncü elemeli turda IC İçtaş İnşaat Sanayi ile Eren Holdingi Ortak Girişim Grubu en düşük teklifi vererek elendi. En yüksek teklif 1 milyar 573 milyon dolara yükseldi. Dördüncü elemeli turda Türkerler İnşaat Turizm Madencilik AŞ ihale dışı kaldı. En yüksek teklif 1 milyar 691 milyon dolara çıktı. Emkat Ortak Girişim Grubu en düşük teklifi vererek son elemeli turda elendi.

AÇIK ARTIRMA ARALIĞI 1 MİLYON DOLAR

Elemeli turların ardından açık arttırmalı tura geçildi. Özelleştirme İdaresi Başkanı Ahmet Aksu, Aksa, MMEKA Makine İthalat Pazarlama, Yıldızlar SSS Holding, Enerjisa Elektrik Dağıtım, Park Holding ve Cengiz Kolin Limgaz Ortak Girişim Grubu açık arttırmada yarışacağını belirtti. Açık arttırma başlangıç fiyatının 1 milyar 810 milyon dolar belirlendiğini söyleyen Aksu, açık artırma aralığının 1 milyon dolar olduğunu ifade etti. Açık arttırmada ilk teklifin sorulduğu Aksa mola aldıktan sonra çekildi. Arkasından Park Holding'de çekildi. Cengiz Kolin Limak'da çekildiğini açıkladı. 1 milyar 812 milyon dolarda iken ihalede Yıldızlar SSS Holding ile yarışan MMEKA mola aldı. MMEKA 1 milyar 813 milyon dolara çıkardı. Yıldızlar Holding SSS çekilince ihale MMEKA'da kaldı. İstanbul Anadolu Yakası'nın elektriğini verecek firmanın abone sayısı 2 milyon 242 bin 189 kişi. Tüketim miktarı 8 milyon 582 bin 325 megavatsaat, kayıp kaçak yüzde 7,5. Türkiye Dağıtım Payı ise yüzde 6,3.

ÖZELLEŞTİRMEYE 7,9 MİLYAR DOLAR VERDİ

Karamehmet-Kazancı ortaklığı, şimdiye kadar yapılan elektrik dağıtım ihalelerinde 4 yer için en yüksek teklifi verdi. Ortakların buraları için teklif ettikleri toplam tutar 7,9 milyar doları aştı. MMEKA'nın teklif verdiği dağıtım bölgeleri ve çıktığı en yüksek rakamlar şöyle:

Boğaziçi Elektrik Dağıtım 2 milyar 990 milyon dolar

Başkent Doğalgaz Dağıtım 1 milyar 211 milyon dolar

Gediz Elektirik Dağıtım 1 milyar 920 milyon dolar

İstanbul Anadolu Yakası 1 milyar 813 milyon dolar

Toplam 7 milyar 934 milyon dolar

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com