Endonezya depremi birçok ülkede hissedildi

Endonezya depremi birçok ülkede hissedildi
Endonezya'nın Açe eyaletini açıklarında 8.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Endonezya Jeofizik Ajansı, tsunami uyarısı yayınladı.

ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi (USGS), depremin büyüklüğünün 8.7 olduğunu açıkladı.

HABERİN VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN!  

USGS, eyalet başkenti Banda Açe'nin 495 kilometre uzaklığında meydana gelen depremin, denizin 33 kilometre derinliğinde meydana geldiği belirtildi.

HABERİN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYIN! 

Tsunami Uyarı Merkezi, bu şiddette bir depremin bütün Hint Okyanusu kıyılarını etkileyebilecek büyüklükte tsunami dalgalarına yol açabileceğini açıkladı.

Depremin ardından 6.5, 8.1 ve 8.3 büyüklüğünde artçı deprem daha meydana geldi.

Aynı bölgede 26 Aralık 2004’te meydana gelen 9,1 büyüklüğündeki deprem ve ardından oluşan tsunamide 170 bini Açe’de olmak üzere 230 bin kişi yaşamını yitirmişti.

Endonezya Devlet Başkanı, depremde meydana gelen can ve mal kaybına dair henüz net bir bilgi olmadığını kaydetti. 

Türk Büyükelçiliğinden açıklama geldi

Türkiye'nin Cakarta Büyükelçiliği, Endonezya'daki depremden sonra, bölgede yaşayan Türk vatandaşlarından yaralanan ya da hayatını kaybeden bulunmadığını bildirdi. 

Banda Açe'de bulunan Türk öğretmen depremi anlattı

Endonezya'nın Banda Açe şehrinde bulunan Türk öğretmen Hasan Yılmaz, deprem sonrasında şehirde yıkım meydana gelmediğini, ancak tsunami olabileceği endişesiyle panik yaşandığını bildirdi.

Türk öğretmen Yılmaz, depremin yaklaşık bir dakika sürdüğünü belirterek, "Banda Açe şehrinde herhangi bir yıkım olmadığını" söyledi.

Banda Açe, Endonezya'nın kıyı şehri olduğu için "insanların panik halinde tsunami endişesi yaşadığını" ifade eden Yılmaz, insanların şehri terk etmek için havaalanına doğru gitmeye çalıştığını kaydetti.

Banda Açe'de yaklaşık 20 Türk ailenin bulunduğunu belirten Yılmaz, irtibata geçtiği Türk vatandaşlarının sıkıntı yaşamadığını söyledi.

Endonezya devletinin depremden sonra herhangi bir uyarı yapmadığını da anlatan Yılmaz, bilgi olmadığı için insanların tereddütte kaldığını kaydetti.

Yılmaz, bazı yerlerde elektrik kesintisi olduğunu ve internet imkanı da bulunmadığını belirtti.

Öte yandan, bir Türk yurdunun görevlisi Süleyman Almuddin, civarda depremin meydana getirdiği herhangi bir tahribat bulunmadığını, ancak tsunami tehlikesi nedeniyle tedbir amaçlı olarak yurtta kalan öğrencilerin ailelerinin yanına gönderildiklerini söyledi. (SNK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com