Endonezya depremi neden yıkmadı?

Endonezya depremi neden yıkmadı?
2004’te tsunami felaketiyle sarsılan Endonezya dün yine 8.6 ile sarsıldı.

Sadece Endonezya değil, Uzakdoğu Asya, yani tam 27 ülke depremden etkilendi. Ancak bir mucize gibi, kimsenin burnu bile kanamadı...

Endonezya’da meydana gelen 8.6 büyüklüğündeki 1 dakikalık deprem ülke halkının 2004 yılında yaşadığı korkuyu yeniden canlandırdı.

Ancak 2004’te yaşanan 9.1 büyüklüğündeki depremden sonra oluşan tsunaminin ülkede aldığı 230 bin canın aksine bu kez kimsenin burnu bile kanamadı.

Açe eyaletinde meydana gelen deprem ilk önce 8.9 olarak açıklandı. Daha sonra 8.6’ya çekildi. ABD Jeolojik Araştırma Merkezi yerin 22.9 kilometre altında meydana gelen depremin merkez üssünün Açe eyaletinin başkenti Banda Açe’nin 437 kilometre güneybatısı olduğunu açıkladı.

Deprem Hint Okyanusu’nun 33 kilometre derinliğinde yaşandı. Sarsıntı sonrasında büyüklüğü 8’i geçen artçı şoklar meydana geldi. Paniğe kapılan halka tsunami uyarısı yapıldı. Sahillerden kaçan halk trafiği sıkıştırdı. Kaçamayanlar da dua ederek beklemeye başladı. Kentte elektrik ve internet bağlantısı kesildi. Depremden kısa süre sonra yaşanan 1 metrelik tsunami sonrasında yetkililer alarm durumunu kaldırdı. Sarsıntı nedeniyle 27 ülkede tsunami alarmı verildi. Ancak alarm kısa süre sonra kaldırıldı. Açe eyaletinde bazı bölgelerde sular 10 metre çekildi. Hasar yaşanmayan depremde can kaybı tespit edilmedi.

Yatay deprem kurtardı

Endonezyalı yetkililer deprem sonrasında iyi haberi verdi. Uzmanlar tsunami tehlikesinin yaşanmama nedenini, depremin dikey değil yatay meydana gelmesi olarak açıkladı.

ABD Jeolojik Araştırma merkezinden Bruce Westgrave, iki tektonik plaka arasında dikey olarak değil, Hindistan Plakası’nda meydana gelen depremin yatay olduğu için yıkıcı tsunami dalgalarına yol açması ihtimalinin düşük olduğunu söyledi.

Ancak yine de tsunami uyarısının bu büyüklükteki bir deprem için gerekli olduğunu dile getiren Westgrave, deniz dibindeki toprak kaymalarının da tehlikeli dalgalara yol açabileceğini belirtti. Acak bazı uzmanlar 2004’te yaşanan ve 230 bin kişinin ölümüne neden olan deprem ve tsunami felaketi ile neredeyse aynı noktada meydana gelen depremle ilgili büyük endişe yaşıyor. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com