Endonezya'da Felaket Üçgeni!

Endonezya'da Felaket Üçgeni!
Endonezya'yı vuran deprem, tsunami ve volkan felaketlerinde çok sayıda köy yerle bir olurken can kaybı yükseldi.

Yetkililer, Sumatra adasının batısında önceki gün meydana gelen depremin ardından Mentavai takımadalarında yer alan çok sayıda köyü yerle bir eden tsunamide ölenlerin sayısının 112'ye yükseldiğini belirttiler.

3 metreyi aşkın dalgalar batı bölgesindeki balıkçı köylerini yıktı, dev dalgalar çoğu kadın ve çocuklardan oluşan, aralarında 2 aylık bir bebeğin de bulunduğu 112 kişinin ölümüne neden oldu. Köylerde kaybolanların sayısının 502 olduğunu belirten yetkililer, can kaybının artmasından endişe edildiğini kaydettiler.

200 nüfuslu Betu Monga köyünün adeta haritadan silindiği belirtildi. Turistlerin ve sörfçülerin sıklıkla ziyaret ettiği Mentawai Adası'nda da 10'u Avustralyalı olmak üzere bir grup yabancı turiste ulaşılamadı. Kayıpların tsunami sırasında yüksek yerlere çıkmış olabileceği düşünülüyor. Ancak Endonezya Sağlık Bakanlığı Kriz Merkezi, her ihtimale karşı kayıpların bulunduğu köylere 200 ceset torbası gönderildiğini de duyurdu.

3. FELAKET; VOLKAN

Deprem ve tsunamiyle mücadele eden ülke bir yandan da iki gündür aktif hale geçeceği uyarıları yapılan Merapi Volkanı ile uğraşıyor. Endonezya makamları, komşu Java adasında kısa süre önce faaliyete geçen ülkenin en aktif yanardağı Merapi'nin püskürmesi sonucu ölenlerin sayısının da 25'e yükseldiğini bildirdi.

Gökyüzünde 1,5 km yüksekliğe zehirli duman ve kül püskürten Merapi volkanından fışkıran lavlar sonucu ölenler arasında yanardağ ile ismi özdeşleşen ve "Merapi'nin ruhani koruyucusu" diye bilinen Mbah Marijan da bulunuyor.

Yaşı 80 civarındaki Marijan'ın kratere 4 km uzaklıktaki evinde yanmış vaziyette bulunduğu belirtildi.

Amerikan Başkanı Barack Obama da, Endonezya'nın karşılaştığı felaketlerle ilgili bir mesaj yayınlayarak, dost ülke Endonezya'daki can kayıplarından büyük üzüntü duyduğunu ve ABD'nin her türlü yardıma hazır olduğunu bildirdi.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com