Enerji Bakanlığı'nda Dudak Uçuklatan Yolsuzluk İddiası

Enerji Bakanlığı'nda Dudak Uçuklatan Yolsuzluk İddiası
CHP'li Aykut Erdoğdu, Sayıştay raporlarını dayanak gösterdi, Enerji Bakanlığı için yaklaşık 100 milyar dolarlık yolsuzluk iddiası olduğunu açıkladı.

İşte Aykut Erdoğdu'nun günyüzüne çıkardığı yolsuzluk iddiaları...

ALMADIĞIMIZ DOĞALGAZ İÇİN MİLYARLARCA DOLAR ÖDEDİK

Erdoğdu: "İran, Rusya, Azerbaycan'dan almadığı doğalgaz karşılığında milyarca dolar ödemiştir. Bu husus, Sayıştay raporlarına dayanmaktadır, kişisel fikrim değildir. Azerbaycan'la Türkiye arasındaki doğalgaz alım anlaşmasında Türkiye aleyhine yapılan formül değişikliği sonucunda 1.4 milyar dolar geriye dönük olarak Azerbaycan'a ödenmiştir ve bu rakam, önümüzdeki yıllarda ödenecek rakamlar bu 10 milyar dolara yakın bir fazla ödemeyi gerektirecektir. Bu Sayıştaş raporlarında vardır.

İHALEYE FESATTAN YARGILANAN ŞİRKET, İHALE ALIYOR

İhaleye fesat karıştırdığı için yargılanmakta olan bazı şirketler Kamu İhale Kanunu'nun 58. ve 59. maddesine göre ihaleye katılmaktan yasaklanması gerekirken, en büyük kamu ihalelerine, mega projelere katılmaları sağlanmıştır. Nihat Özdemir bu davada sanıktır. Kanuna göre hakkında dava açılınca yasaklanması gerekiyor. Ancak Özdemir, 3. havalimanı ihalesine katılmıştır. 

HAZİNE MÜŞTEŞARLIĞI, BAŞBAKAN'IN DAMADINI ŞİKAYET ETTİ

Başbakanın damadının yönettiği elektrik dağıtım şirketi YEDAŞ'ın, cami, okul ve park elektriği gibi kamusal alanlardaki elektriğin fiyatını ve miktarını yüksek göstererek Hazine'yi nitelikli dolandırdığı için, Hazine Müsteşarlığı ve EPDK tarafından Samsun Cumhuriyet Bavşsavcılığı'na suç duyurusunda bulunulduğudur."

BAKAN TANER YILDIZ, HAKEM HEYETİ İSTEDİ

Erdoğdu, iddiaları karşısında Bakan Yıldız'ın, 3 muhalefet partisinden, "3 milletvekilinden oluşan bir hakem heyeti" istediğini belirtti. CHP, MHP ve HDP Grup Başkanvekilleri ile görüştüğünü, onların da iddiaları ciddi bulduğunu anlatan Erdoğdu, muhalefetin toplamı yaklaşık 100 milyar doları bulan iddialar nedeniyle hakem heyeti kurmak yerine, haftaya araştırma önergesi vereceğini açıkladı. (BEE)

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com