Enerji davası danıştaylık oldu

Enerji davası danıştaylık oldu
Zorlu Enerji Gurubu 2004 yılında Kütahya İl Özel İdaresi'ne başvurarak Simav Eynal Kaplıcaları Bölgesi'nde jeotermal enerji arama ruhsatı talebinde bulundu.

Zorlu Enerji Gurubu 2004 yılında Kütahya İl Özel İdaresi'ne başvurarak Simav Eynal Kaplıcaları Bölgesi'nde jeotermal enerji arama ruhsatı talebinde bulundu.
Kütahya İl Özel İdaresi 8'i Simav Belediyesi, ikisi de Maden Tetkik Arama Enstitüsü'ne (MTA) ait toplam 10 jeotermal enerji kuyusunun bulunduğu bölgede Zorlu Enerji Gurubuna da yeni bir arama ve kullanma ruhsatı verdi. Kütahya İl Özel İdare Müdürlüğü'nün Zorlu Enerji Gurubu'na verdiği arama ve kullanma ruhsatını yasalara aykırı bulan MTA, yürütmenin durdurulması talebiyle geçen yıl Eskişehir Bölge İdare Mahkemesi'ne dava açtı.
Eynal Kaplıcaları Bölgesinde 8 jeotermal enerji kuyusu bulunan Simav Belediyesi de aynı davaya müdahil oldu. Eskişehir Bölge İdare Mahkemesi iptal davasını 30 Eylül 2009 tarihinde Zorlu Enerji Gurubu lehine bir şekilde karara bağladı.
Mahkeme kararında Zorlu Enerji Gurubu'na verilen arama ve kullanma ruhsatının MTA'nın iki enerji kuyusunu etkilemeyecek bir şekilde yeniden düzenlenmesi yönünde karar verirken aynı bölgede 8 adet jeotermal enerji kuyusu bulunan Simav Belediyesini göz önünde bulundurmadı. Eskişehir Bölge İdare Mahkemesi'nin kararını hem hukuka aykırı hem de çelişkili bulunan Simav Belediyesi başkent Ankara'nın yolunu tutarak MTA'dan bu çelişkili karara birlikte itiraz etmek için talepte bulundu. MTA bu talebe olumlu yanıt vermedi. Simav Belediyesi müdahil hakkını kullanarak karara 26 Kasım 2009 tarihinde Danıştay'da itiraz etti.
Simav Belediye Başkanı Kasım Karahan, Eskişehir Bölge İdare Mahkemesi'nin kararını hem hukuka aykırı hem de çelişkili bulduklarını bildirdi. Karahan,” Yargının kararlarına saygılıyız. Danıştay'ın kararını bekleyeceğiz. Danıştay'ın haklı taleplerimizi dikkate alacağına inanıyoruz” diye konuştu.
Başkan Karahan, Simav Belediyesi'nin Eynal kaplıcaları Bölgesi'nde açtırdığı 8 jeotermal enerji kuyusundan 1992 yılından bu yana ilçe merkezinde 8 bin konutun yanı sıra Eynal Kaplıcalarında 300 dekar sera ile bin 200 yatak kapasiteli termal tesisleri hem ısıttığını hem de kaplıca turizminde kullandığını bildirdi.
Karahan, Zorlu Enerji Gurubu'nun bölgede açacağı kuyuların MTA'nın iki kuyusunda olduğu gibi Simav Belediyesi'ne ait 8 enerji kuyusunun da etkileyebileceğini, Eskişehir Bölge İdare Mahkemesi'nin verdiği karara bunun için itirazda bulunduklarını kaydetti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com