Enerji İçeceğinden mi Öldü!

Enerji İçeceğinden mi Öldü!
İki kutu enerji içeceği içen üniversiteli genç yaşamını yitirdi..

KTÜ'de okuyan Avni Fidan (18),2 kutu enerji içeceği içtikten sonra fenalaşarak yaşamını yitirdi


Trabzon'da Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) öğrencisi Avni Fidan (18), 2 adet enerji içeceği içtikten sonra ağzına doldurduğu çakmak gazını ateşleyerek arkadaşlarına gösteri yapmak isterken fenalaştı. Talihsiz genç kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

KTÜ Batı Dilleri ve Edebiyatı İngilizce Dili Bölümü öğrencisi Avni Fidan, dün akşam kaldığı Trabzon'un Pelitli Mahallesi'ndeki özel yurtta arkadaşlarıyla bir süre sohbet etti. Sohbet sırasında iki tane enerji içeceği içen Fidan, daha sonra arkadaşlarına bir gösteri yapmak istedi. Avni Fidan, iddiaya göre arkadaşlarına ağzından ateş çıkartacağını belirterek çakmağı ağzına sokup gazını ağzına doldurdu. Fidan tam gazı üfleyip ateşleyeceği sırada aniden fenalaşarak yere yığıldı. Arkadaşları tarafından Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırılan genç, yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Trabzon Adli Tıp Kurumu'na kaldırılan üniversite öğrencisinin kesin ölüm nedeninin otopsi ile belirleneceği bildirildi. Aksaraylı olduğu öğrenilen Fidan'ın cenazesi otopsinin ardından ailesine teslim edildi. Emekli öğretmen Bekir ve Nermin Fidan çifti, çocuklarının ölümüyle büyük üzüntü yaşadı. Ağıt yakan anne babayı KTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Selahattin Köse ile diğer yetkililer güçlükle sakinleştirdi. Bekir Fidan oğlunun ölümüyle şoka girerken "Oğlum bu bölümü çok istiyordu. Buraya çok istekli gelmişti. Allah onu benden aldı, şimdi bir kızım kaldı. Şimdi ben torunuma 'dayım nerede?' dediği zaman ne diyeceğim" diye gözyaşı döktü. Gencin cenazesi toprağa verilmek üzere memleketi Aksaray'a götürüldü.

ENERJİ İÇECEKLERİ ZARARLI MI?

Enerji içecekleri hakkında yapılmış yeterli araştırma bulunmadığından, sağlık üzerine etkileri kesin olarak bilinmiyor. Bu ürünlerin üreticileri, ürünlerinin, fiziksel dayanıklılığı, zihni anlamda uyanıklığı ve konsantrasyonu arttırdığını, kişinin tepkilerini hızlandırdıklarını, metabolizmayı canlandırdıklarını ve toksinlerin vücuttan atılımını kolaylaştırdıklarını iddia ediyorlar. Bu içecekler sağlıklı, eğlenceli, gençleştirici bir imajla pazarlandıklarından, özellikle çocuklar ve gençlerden büyük ilgi görüyorlar. Oysa bazı bulgular, bu içeceklerin tüketiminde dikkatli olmak gerektiğini gösteriyor.

Kafein, taurin ve glukuronolakton vücutta doğal olarak bulunuyorlar; ama asıl sorun bu maddelerin enerji içeceklerinde daha yüksek dozlarda bulunması. Bilim adamları, kafeinin gelişim halindeki beyni etkileyebileceğini, vücuttaki bağışıklığın azalmasına sebep olabileceğini belirtiyorlar.

KİMLER UZAK DURMALI?

ÇOCUKLAR VE GENÇLER

Enerji içeceklerinin sağlığa zararlı olduğuna dair yeterli kanıt bulunmasa da, çocuk ve gençlerin bu içeceklere dikkat etmesinde fayda var. Araştırmalara göre, enerji içeceği tüketen çocuk ve gençler uykusuzluk, yatağını ıslatma ve anksiyete gibi problemlerle karşı karşıya kalabiliyor. Günde iki ya da daha fazla enerji içeceği içen çocuklar sinirli, endişeli ve gergin olabiliyorlar.

Hamile kadınlar

Hamile kadınlara enerji içeceklerinden uzak durmaları öneriliyor; özellikle de gebeliğin ilk üç ayında.

Alkol tüketenler

Enerji içecekleri ile alkol karışımının sonuçları henüz tam olarak bilinmiyor. Geçmişte enerji içeceği ve alkol karışımı içerek ölenler olsa da, enerji içeceklerinin alkolle kullanıldığından ölüme sebebiyet verdiği kanıtlanamadı. Öte yandan böyle bir riskin varlığı da bu karışımdan uzak durmak için yeterli olsa gerek.

Diyet yapanlar

Enerji içecekleri içerdikleri yüksek miktardaki şekerle de dikkat çekiyor. Eğer kilo vermeye çalışıyorsanız, şekerden uzak durmanız gerekir. Bu durumda enerji içeceklerinden de uzak durmalısınız.

Diğerleri

- Kalp hastalığı olanlar
- Kafeine duyarlı olanlar

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com