Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız: (1)

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız: (1)
"(Madenlerde iş güvenliği) bu konuda çok daha detaylı bir çalışma yapmayı öngörüyoruz. Yurt dışında 4 ülkede ABD, Almanya, Rusya ve Çin olmak üzere, en fazla kömür yoğunluğu olan yerlerde teknik olarak bazı çalışmalar yapacağız"

ANKARA (AA) - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, madenlerde iş güvenliği konusunda çok daha detaylı çalışma yapmayı öngördüklerini belirterek, "Yurt dışında dört ülkede ABD, Almanya, Rusya ve Çin olmak üzere, en fazla kömür yoğunluğu olan yerlerde teknik olarak bazı çalışmalar yapacağız" dedi.

Yıldız, Soma'dan gelen 10 maden işçisiyle AK Parti Genel Merkezinde gerçekleştirilen görüşmenin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Soma'dan gelen işçilerle açık, samimi bir görüşme yaptıklarını ve madencilik konusunda ideal olan noktaya ulaşılması için herhangi bir bilginin saklanmadığını vurgulayan Yıldız, "Burası bir doğal afet değil, tabii bir afet değil. Doğal afetlerin dışında mutlaka o işte bir kusur vardır.  O kusurun sahibi ister paylaşımlı ister tek başına ne olursa olsun bu hakkın yerine teslim edilmesi lazım. Malum idari, adli, hukuki soruşturmalar devam ediyor. O süreçle alakalı çok fazla bir şey söylemek doğru olmayabilir" ifadelerini kullandı.

Görüşmede işçilerle "Eğer siz burada yetkili olsaydınız nasıl yapardınız, işçi sağlığınızla alakalı ne tür önlemler alırdınız, aksayan yönler nerelerdir" konularını ele aldıklarını anlatan Yıldız, "Son derece faydalı oldu. Bundan sonra görüşmelerimiz devam edecek. Bu ocakların doğru bir şekilde işletilebilmesi için buna devam edeceğiz" diye konuştu. 

Bakan Yıldız, işçilere "Siz bu ocakların kapatılmasını ister misiniz? Yetkili olsanız ister misiniz?" şeklinde soru sorduğunu, işçilerin de "Hayır, biz bu ocakların kapatılmasını istemeyiz ancak çalışma şartlarının doğru bir şekilde yönetilmesi ve gerekli tedbirlerin alınması kaydıyla" cevabını verdiklerini anlattı.

Soma'daki 15 bin çalışanın 13 bin 600'ünün maden ocaklarında çalıştığını anlatan Yıldız, "Bize düşen Çalışma Bakanımızla beraber oradaki çalışma şartlarının düzeltilmesi, tekrar toplantı yapılması, çünkü bu işin en önemli paydaşlarından, en önemli unsuru olan işçi kardeşlerimizle tekrar bu konuyu görüşeceğiz" dedi.

- "Detaylı çalışma yapmayı öngörüyoruz"

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Yıldız, madenlerde iş güvenliğine ilişkin yurt dışında dört ülkede ABD, Almanya, Rusya ve Çin olmak üzere, en fazla kömür yoğunluğu olan yerlerde teknik olarak bazı çalışmalar yapacaklarını bildirdi.

- "Ağabey kardeş olarak da konuştuk"

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile aralarında bir görev paylaşımı bulunduğunu da ifade eden Yıldız, şunları kaydetti:

"Onun alanına giren, bizim alanımıza giren bölümler, bunların denetlenmesiyle alakalı fiili durumlar, atlanan noktalar, bunların her birisini açık olarak konuştuk. Denetime gelen elemanlarımızın oradaki yaptığı işlemler, onların gözüyle bunlar nasıl görünüyor. Her birisini bakan işçi ayrımı olmaksızın, ağabey kardeş olarak da konuştuk. Söylemediğiniz bir nokta kalmasın dedik, her birisini söylediklerini de ifade ettiler."

Türkiye Kömür İşletmelerinin (TKİ) özelleştirilmesinin gündemlerinde yer alıp almadığının sorulması üzerine de Bakan Yıldız, "TKİ'nin tek başına özelleştirilmesi söz konusu değil. Böyle toplu bir özelleştirme, böyle bir kalıp halinde özelleştirme söz konusu değil. Böyle bir şey programımızda da yok" yanıtını verdi.

(sürecek)

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com