Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız:

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız:
Nükleer girişimimiz, enerji karışımımızı önümüzdeki 10 yıl içerisinde çok ciddi olarak değiştirecek"- "Türkiye, bulunduğu coğrafyadan kaynaklanan avantajları mutlaka kullanmak zorunda"- "Türkiye öngörülerini doğru yapabildiği oranda enerji politika ve str

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye'nin ihtiyacı olan enerji çeşitliliğini artırmak için çalışmaların sürdüğünü belirterek, "Nükleer girişimimiz, enerji karışımımızı önümüzdeki 10 yıl içerisinde çok ciddi olarak değiştirecek" dedi.

Taner Yıldız, "Bakanlığın 2015-2019 Stratejik Planı Hazırlık Çalışmaları" kapsamında düzenlenen "Dış Paydaşlar Ortak Akıl Çalıştayı"nda yaptığı konuşmada, etkinliğe konu olan çalışmanın formel değil, içeriğe yönelik bir çalışma olması gerektiğini çalışmayı hazırlayanlara söylediğini aktardı.

Türkiye'nin, 11 yıl önce, enerji politikaları ve stratejilerini belirlerken büyümenin nasıl karşılanacağı konusunda bir karar verdiğini dile getiren Yıldız, "Büyüme en fazla enerji sektörünü ilgilendiren, somut sonuçları itibarıyla artılarını ve eksilerini gördüğümüz bir yapı arz etmekte. O yüzden bizim için o politika ve stratejileri belirlemek çok önemliydi" diye konuştu.

11 yıl önceki Türkiye şartlarında büyümenin kamu finansmanı ile yapılamayacağını ifade eden Yıldız, özel sektör aracılığıyla ve uluslararası sermaye ile birlikte söz konusu dönüşümün sağlanması gerektiğini belirtti. Yıldız, bu nedenle uluslararası ilişkiler, diplomasi, bölge dengeleri, siyasi gelişmelerin Türkiye'nin stratejileri üzerinde etkili olduğunu kaydetti.

Uluslararası Enerji Ajansının verilerine göre, dünyada, 2035 ve sonrasındaki döneme kadar petrol, doğal gaz ve kömürün önemini koruyacağına işaret eden Yıldız, bu kaynakları yerli kaynaklar haline getirmeye yönelik çalışmaların sürdürülmesinin önemini vurguladı.

-"Nükleer, enerji karışımımızı değiştirecek"

Türkiye'nin, bulunduğu coğrafyadan kaynaklanan avantajları mutlaka kullanmak zorunda olduğunun altını çizen Yıldız, Akdeniz'deki doğal gazla ilgili arama faaliyetlerinin, Kıbrıs'la alakalı siyasi olarak tartışılan alanların, Karadeniz'de hala Romanya ve Ukrayna ekseninde bulunan ve ülkenin münhasır ekonomik sahasına karşılık gelen yerlerin petrol kaynakları olarak bulunmasını ve her kilometrekarenin araştırılması gerektiğini dile getirdi.

Türkiye'nin ihtiyacı olan enerji çeşitliliğini artırmak için çalışmaların sürdüğünü, bu anlamda nükleer enerji konusunda girişimleri bulunduğunu anlatan Yıldız, "Nükleer girişimimiz, enerji karışımımızı önümüzdeki 10 yıl içerisinde çok ciddi olarak değiştirecek" dedi.

-"Dünyadaki dengeler gözetilmeli"

Stratejinin uzun vadeli bir çalışma ve uygun pozisyonda kalmanın tanımı olduğunu anlatan Yıldız, "Nasıl uygun pozisyonda kalacaksınız? Dünya dengelerini gözetmek durumundasınız. Dünyada üreticilerin tüketici olduğu, bir kısım tüketicilerin üretici olduğu ve bu ülkelerin yer değiştirdiğini görebiliyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Avrupa'da son 3 ayda 12 şirketin 50 bin megavatlık doğal gaz santralinin devre dışı bırakılması ile ilgili karar aldığını anımsatan Yıldız, bu yüzden Avrupa ülkeleri tarafından ihraç edilen kömürün yine Avrupa'da kullanılma ihtimalinin ortaya çıktığını söyledi.

"Türkiye öngörülerini doğru yapabildiği oranda enerji politika ve stratejilerini doğru çizecektir" diyen Yıldız, şu ana kadar öngörülerinde çok ciddi bir sapma olmadığını ifade etti.

Muhabir: Erdal Çelikel
Yayınlayan: Fazilet Özer

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com