Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız:

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız:
"(Ceyhan'daki Kuzey Irak petrolü) Zaman zaman 90 milyon dolarlık satışın gerçekleştiğini basından öğreniyorum. Böyle bir şey şu anda söz konusu değil"

ANKARA (AA) - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, basında, Ceyhan'daki Kuzey Irak petrolünden 90 milyon dolarlık satışın gerçekleştiği yönünde haberler yer aldığını belirterek, "Böyle bir şey şu anda söz konusu değil" dedi.

Bakan Yıldız, Petrol Platformu Derneği Yönetim Kurulu üyelerini kabulünde, basın mensuplarının gündemdeki konulara ilişkin sorularını yanıtladı.

Kuzey Irak petrolünün uluslararası pazarlara açılması konusundaki sorular üzerine Yıldız,  Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani ile son olarak cuma günü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yaptıkları toplantıda bir araya geldiklerini söyledi.

Bağdat ile Erbil arasında kurulan komitenin çalışmalarının devam ettiğinin belirtildiğini anlatan Yıldız, bu süreçte Ceyhan'da yaklaşık 430 bin varil Irak petrolü biriktiğini dile getirdi. Bu kaynağın uluslararası piyasalara açılıp açılmayacağının konuşulduğunu ifade eden Yıldız, şöyle devam etti:

"Zaman zaman 90 milyon dolarlık satışın gerçekleştiğini basından öğreniyorum. Böyle bir şey şu anda söz konusu değil. Her zaman söylüyoruz. Bir satış gerçekleşecek olursa Bağdat'ın bundan bilgisinin olacağını ve dekontlarının kendilerine ulaştırılacağını, bu petrolün Türkiye'nin değil, Irak'ın petrolü olduğunu her zaman söylüyoruz. Bizim temennimiz, Erbil ve Bağdat, iki kardeş kendi aralarında anlaşsınlar ve buradan elde edilecek gelirin öncelikle Türk bankalarında olmak kaydıyla bloke edildikten sonra kendi hesaplarına aktarılsın."

Yıldız, öncelikle bu konudaki komite çalışmalarının nihayetlenmesini ve uluslararası piyasalara daha fazla Irak petrolü akmasını istediklerini söyledi.

- "Tahkimden çıkacak karara saygılıyız"

Doğal gaz fiyatları konusunda Türkiye ile İran arasındaki tahkim sürecinin başlaması ve İran'dan yen bir teklif gelip gelmediği yönündeki soruya karşılık Yıldız, bakanlık heyetinin bugün başlayan tahkim sürecinde, tahkim heyetiyle bir araya geleceğini ifade etti.

Yaklaşık 2 haftalık süreç olacağını ve bunu son derece önemli bulduklarını vurgulayan Yıldız, tahkim heyetinin objektif tutumuna ve yansız tavrına olan inançlarını her vesileyle dile getirdiklerini, çıkacak karara sonuna kadar saygılı olduklarını söyledi.

Türkiye'nin İran'dan 2001'den bu yana 66 milyar metreküp civarında gaz aldığını bildiren Yıldız, bunun Türkiye'nin bir yılda kullandığı toplam gaz miktarının 1,5 katına karşılık geldiğine işaret etti. Yıldız, "Geçtiğimiz hafta yapılan çalışmalarda İranlı heyetin şu ana kadar arkadaşlarımıza somut manada sunduğu ve bizi tatmin edecek bir rakam henüz oluşmuş değil. Bu hafta içinde yapılacak çalışmalarda umarım ki bunlar gerçekleşebilir. Bir yandan da süreç devam ediyor, tahkim heyetiyle ilgili çalışmalar da devam ediyor. Olumlu bir gelişme olması halinde bunu kamuoyuyla paylaşacağız, aksi halde eski sürecin devam ettiğini söylemek isterim" dedi.

Bakan Yıldız, İran ile Türkiye arasında yeni bir doğal gaz boru hattı yapılması konusundaki soruya ise şu yanıtı verdi:

"İran'dan müstakil bir doğal gaz boru hattıyla ilgili bir anlaşma masamızın üzerinde değil. İran, doğal gazını Türkiye üzerinden Avrupa Birliği ülkelerinin ihtiyaçlarını karşılamak üzere aktaracak. Tahran ziyaretimizde bunlar konu edildi. Biz, böyle bir projeye olumlu baktığımızı her vesileyle söylüyoruz ama bu proje hızlı mı, yavaş mı ilerler, bu Türkiye'nin öncelikli problemi ve gündemi değildir. O projenin istihdam açısından, Türkiye'de kullanılacak yaklaşık 2 milyon tonluk çelik boru açısından önemli bir yanı vardır. Bu projenin destekçisi olduğumuzu söylemem lazım. Ama İran'la yeni yapılmış bir anlaşmaya istinaden bu boru hattından bir doğal gaz alımı şu anda söz konusu değildir. Biz yeni bir doğal gaz anlaşması için de öncelikle beklediğimiz rakamın İran'ın doğal gaz fiyatları olduğunu söylemem gerekiyor. İster mevcut doğal gaz boru hatlarına verilecek gaz miktarının, isterse yeni boru hatlarından aktarılacak gazın fiyatları bizim için önceliklidir."

Türkiye'nin İran'dan günlük 29 milyon metreküp civarında doğal gaz aldığını anımsatan Yıldız, bunun 18-19 milyon metreküplere kadar düştüğünü, bu hafta sonu itibariyle normal miktarlara tekrar ulaşılacağını bildirdi. 

- İsrail gazına yönelik temaslar

Yıldız, İsrail gazının Türkiye üzerinden uluslararası piyasalara açılması konusundaki sorulara karşılık, "Özel şirketlerle İsrailli firmaların görüşmeleri devam ediyor. Henüz bizden istenmiş bir randevu yok. Randevu istenmesi halinde bunu değerlendireceğiz. Öncelikle bunların fizibilitelerini özel sektörle kendi aralarında değerlendireceklerdir. Biz de süreci dikkatle takip ediyoruz" diye konuştu.

Hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde olmasının doğal gaz ithalatını olumlu etkilediğini dile getiren Yıldız, bu anlamda daha rahat bir kış geçirildiğini söyledi.

Türkiye'nin abone sayısındaki artışla birlikte doğal gaz ihtiyacının da her geçen gün arttığına işaret eden Bakan Yıldız, bu nedenle gelecek yıla kadar depolama ve yeni kaynaklar oluşturma konusunda çalışmalar yapılması gerektiğini belirtti. 

- Yıldız, yeni EPDK Başkanı için tarih verdi

Son teşvik kararnamesi taslağına petrol ve doğal gaz aramacılığına ilişkin bir madde koyduklarına işaret eden Yıldız, bu faaliyetlerin hangi bölgede olursa olsun 5. bölgedeki teşvik kapsamından yararlanacağını vurguladı.  

Bakan Yıldız, yeni EPDK Başkanı'nın ne zaman belli olacağının sorulması üzerine, yeni başkanın isminin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e sunulduğunu ve kararın bu hafta kamuoyuyla paylaşılacağını söyledi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com