Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız:

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız:
"Türkiye'de 17 Aralık'tan sonra siyaseten şiddetli bir kış mevsimine girdik. Kimse hem kendisine hem de ülkeye bahar muamelesi yapmasın. Bu toparlanmaz mı? Tabii ki kıştan sonra bahar ve yaz gelecek inşallah"

ANKARA (AA) -  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Türkiye'de 17 Aralık'tan sonra siyaseten şiddetli bir kış mevsimine girdik. Kimse hem kendisine hem de ülkeye bahar muamelesi yapmasın. Bu toparlanmaz mı? Tabii ki kıştan sonra bahar ve yaz gelecek inşallah" dedi.

Bakan Yıldız, İçişleri Bakanlığınca düzenlenen kaymakam adaylarının katıldığı toplantıda yaptığı konuşmada, salonda tek kadın kaymakam adayının bulunduğuna dikkati çekerek, kadın kaymakam sayısının artırılması gerektiğini vurguladı.

Kaymakam adaylarına zenginden çok fakir arkadaş edinmeleri tavsiyesinde bulunan Yıldız, vatandaşların idareci olarak yöneticilerinden emin olabilmeleri için şeffaflığın şart olduğunu işaret etti. Yıldız, "Bu telekomünikasyon ve iletişim çağında, hele hele 17 Aralık sonrasında gizli diye bir şeyin olmadığını görüyoruz. Bu gizliliği açık hale getirecek olan sizin idareniz olması lazım. Eğer sizin iradeniz bunu yapmazsa bu sefer hangi irade olursa olsun sizin önünüze geçer" diye konuştu.

Türkiye'de bazı hak ve özgürlüklerin sınırlandırıldığı yönünde eleştiriler bulunduğunu dile getiren Yıldız, birçok ülkedeki yasakların Türkiye'de olmadığını, idarecilerin de bu tür konularda komplekse girmemelerini, şeffaf bir şekilde gerçeklerle yüzleşmeleri gerektiğini söyledi.

Kendisine yönelik eleştirilere ilişkin de Yıldız, "İhaleleri canlı yayında televizyonlarda yapıyoruz. (Bir iş adamını kayırıyor musunuz?) Çok açık söylüyorum, niçin bir iş adamı 10 lira fazla alacak diye ben onu kayırayım? O 10 lira eksik alsın, böylece biz onunla çalışalım. Bize emanet edilen paraları, emanet edilen sorumlulukları doğru kullanmazsak o olur mu? Halkımızın, vatandaşımızın hakkı var. Çok iyi tanıdığınız olabilir. Buna rağmen o devlet adına fedakarlık yapacak. Devletin onun adına fedakarlık yapması gerekmiyor" ifadelerini kullandı.

-"Yerli otomobil yatırımı özel sektör tarafından yapılmalı"-

Daha sonra kaymakam adayları ile basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Yıldız, bedelli askerliğe ilişkin bir soruya esprili şekilde "sırf kaymakamlar için bir şey düşünüyoruz" yanıtını vermesi gülüşmelere neden oldu. Yıldız, "Şu anda bedelli askerlikle ilgili bir çalışma yok. Normal askerliğe konsantre olun" dedi.

Tek kadın kaymakam adayının, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığındaki kadın personel sayısını sorması üzerine Yıldız'ın, "sizden daha fazla" demesi gülüşmelere neden oldu. Yıldız, Bakanlığında olabildiğince çok kadının görev almasını istediklerini de dile getirdi. 

Yerli otomobil üretimine yönelik soruyu yanıtlarken de Yıldız, bu yatırımın özel sektör tarafından yapılması gerektiğini kaydetti.

Sinop'taki petrol arama çalışmalarına ilişkin soruya karşılık Yıldız, bu arama çalışmasının 750 milyon dolara mal olduğu yanıtını verdi. Anlaşmaya göre, petrol bulunursa bu masrafın arama şirketi ile Türkiye arasında paylaşılacağını aktaran Yıldız, petrol bulunamadığı için maliyeti şirketin karşıladığını belirtti. 

Başka bir soru üzerine Yıldız, rüzgar enerjisi yatırımının 3 bin megavata yükseldiğini, bunun yıllık 600 milyon dolar daha az doğal gaz ithalatı anlamına geldiğini işaret etti. 

-"​Literatüre geçmişiz"-

Nükleer enerji konusundaki bir soru üzerine de Yıldız, buz konuda daha çok bilgilendirme yapılması gerektiğini söyledi. Nükleeri vatandaşın desteklediğini, sadece özgül ağırlığı yüksek bir kesim tarafından protesto edildiğini dile getiren Yıldız, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Greenpeace bu konuda profesyonelce çalışmalar yapar. Onlar bize geldi çay içtik. Biz onlara gittik kahve içtik. Biz bunu normal bir hareket olarak yaptık. Dünyada Greenpeace'i ziyaret eden ilk enerji bakanı olarak literatüre geçmişiz. İletişimde bulunmanın herhangi bir zararı olmadığı kanaatindeyim. Onlar bana basının önünde (Nükleerle yaşama hazır mısınız?) tişörtü hediye ettiler. Ben onu aldım, kullanıyorum, tişört ihtiyaçlarımdan birini onunla karşılıyorum. Herkesin fikrine saygı göstermemiz lazım ama ülke için de doğru şeyler yapmamız lazım."

Yıldız, İran doğal gazına yönelik bir soruya, "İran doğal gaz fiyatı pahalı. Doğal gaz almaya devam ediyoruz. (Ey İranlı kardeşlerimiz bu doğal gaz pahalı, indirebilir misiniz? Şu anda inderemeyiz) dediler. (O zaman biz tahkime veriyoruz, bu hakkımız var) dedik. Büyük bir ihtimalle alacağımıza inanıyoruz. Bundan önce İran ile aramızda bir sıkıntı çıkmıştı fiyatla alakalı. 735 milyon dolar aldık, ilk faturada da kestik" yanıtını verdi.

Başka bir soru üzerine Yıldız, Akdeniz doğal gazının siyasi fizibilite sağlanması halinde Avrupa'ya aktarılabileceğini dile getirdi.  

-"Bazı müteahhitlerimiz bu konuda (HES) hatalı davranıyor"-

Bakan Yıldız, başka bir soru üzerine "Özelleştirmelerle alakalı programlarımız vardı. Şirketlerimiz tercihlerini bir müddet sonra kullanacaklarını söylediler... Türkiye'de 17 Aralık'tan sonra siyaseten şiddetli bir kış mevsimine girdik. Kimse hem kendisine hem de ülkeye bahar muamelesi yapmasın. Bu toparlanmaz mı? Tabii ki kıştan sonra bahar ve yaz gelecek inşallah" ifadelerini kullandı.

"Paralel yapı"nın telefon dinleme iddialarını değerlendiren Yıldız, "Tabii ki enerji yatırımları bu havayı gözlemleyecektir, bakacaktır. Güç nasıl, hangi odakta oluşuyor bakacaktır, ona göre karar verecektir" dedi.

Jeotermal projelerinden yaklaşık 512 milyon dolar gelir elde edildiğini, bunun 220 milyon dolarını bulunduğu ilin özel idaresine verdiklerini bildiren Yıldız, bunu madenlere yönelik genişleteceklerini bildirdi. HES'lerin hoyrat bir şekilde yapılmaması gerektiğini vurgulayan Yıldız, "Bazı müteahhitlerimizin bu konuda hatalı davrandıklarını görüyoruz. HES doğru bir şey, iyi bir yatırım. Ama bulundukları yerlerde sosyal çalışma yapması lazım" diye konuştu.

Bir basın mensubunun doğal gaz fiyatlarında bir değişiklik olup olmayacağı yönündeki sorusuna karşılık Yıldız, bu soruya yanıt vermesi halinde gündemin bu konu üzerinde şekilleneceğini belirterek, cevaplamadı. 

-Elliye katlanan gazetenin boyutu ne olur?-

Kaymakam adaylarına "Bir sayfası 0,15 milimetre olan bir gazeteyi 50'ye katlarsanız boyutu ne kadar olur?" sorusunu yönelten Yıldız, adayların tahminlerini aldı. Doğru yanıtın verilememesi üzerine, "1,5 milyon kilometre yapar. Elliye katladığınızda gazeteyi dünyadan güneşe kadar olan mesafe kadardır kalınlığı" diyen Yıldız, öngörülerin bir bilgi üzerine oturtulması halinde doğru olacağını, her türlü tasarrufun veriye dayalı olarak gerçekleştirilmesi gerektiğini vurguladı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com